Ege Haberleri

  Siyaset-Basın ve Sandık zirvesi

  Hürriyet Haber
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege-Koop, genel seçimler öncesinde siyaset ve basının sorunlarını masaya yatırmak amacıyla “Siyaset-Basın ve Sandık” konulu panelde siyasetçileri biraraya getirecek.

  Ege-Koop’un düzenlediği ve oturum başkanlığını Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel’in yapacağı “Siyaset-Basın ve Sandık” konulu panel 8 Ocak Cumartesi günü Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Yunus Emre Salonu’nda gerçekleştirilecek.
  Başkanlık seçimi
  Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı Gazeteci Öcal Uluç, gerçekleştirilecek panelle ilgili Karataş’taki İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar 40 panel ve 18 seminer düzenleyip Türkiye’nin geleceğine ışık tuttuklarını söyleyen Hüseyin Aslan, “Bu inanç ışığında siyaset-basın ilişkisini ve buna bağlı olarak da basınımızın içinde bulunduğu durumu, yaklaşmakta olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve genel seçimler öncesinde ‘Siyaset-Basın ve Sandık’ başlıklı panelimizle kamuoyuyla paylaşma kararı aldık” dedi. Aslan panel kapsamında genel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi, olası başkanlık sistemine geçiş ve anayasa değişikliği tartışmalarının panelin belirleyici konuları arasında olduğunu söyledi. Panele siyasetçilerden CHP Basın ve Propafanda’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural’ın katılacağını söyleyen Aslan, “Davet ettiğimiz Basından Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın özel kalemi bizi bizzat arayarak programdaki yoğunluk nedeniyle katılamayacaklarını söyledi” dedi. Aslan, panelle İzmir’de yeni bir sayfa açılacağına inandığını söyledi.
  Genel değerlendirme
  Panelin sunuş konuşmasını Gazeteci ve Siyasetçi Altan Öymen, Oturum Başkanlığını Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel yapacak. Tebliğler bölümünde ise Gazeteci yazarlar Oktay Ekşi, Nail Güreli ve Fikret İlkiz “Siyaset ve basın” konulu konuşmalar yapacak. Oturum başkanlığını Ankara Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Ümit Gürtuna’nın yapacağı panelin ikinci bölümünde de Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı gazeteci yazarlar Öcal Uluç, Can Ataklı, Ali Sirmen ve Hamdi Türkmen konuşma yapacak. Gazeteci Yazar İsmet Solak ise panelin genel bir değerlendirmesini yapacak.
  Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ise Ege-Koop’un siyaset üstü bir tavırla panele her kesimden siyasetçiyi davet ettiğini belirterek, “Bu panelde siyaset, basın ve Haziran’da önümüze konacak sandık her yönüyle değerlendirilecektir. Ege-Koop’a teşekkür ediyorum. Keşke böyle etkinlikleri diğer sivil toplum kuruluşları da yapsa” dedi. Öcal Uluç da basın çalışanlarının haklarının elinden alındığını belirterek, bu konudaki sorunların aşılması gerektiğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı