Ege Haberleri

  Siyanürlü altına yeni dava

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, bir araya gelen 45 sivil toplum örgütü, Danıştay kararıyla daha önce iptal edilmesine rağmen, Orman Bakanlığı'nın, Eurogold'a, Bergama'da siyanür liçi yöntemiyle altın çıkarmak yeniden verdiği iznin iptali istemiyle mahkemeye başvurdu.

  İZMİR Barosu, meslek odaları, dernekler. sendikalar ve bazı partilerin de aralarında yer aldığı 45 kuruluşun oluşturduğu İzmir-Bergama-Eşme-Sivrihisar Elele Hareketi, siyanürlü yöntemle altın çıkarılmasına karşı hukuk savaşı başlattı. Bundan sonra Bergamalı köylüleri mücadelelerinde aktif olarak destekleyeceklerini belirten kurumların temsilcileri, dün İzmir Adliyesi önünde toplandı. Grup adına Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Karaçorlu bir basın açıklaması yaptı.

  AÇIKLAMADA, Bergama'da siyanür liçi yöntemiyle altın çıkarmak için yıllardır mücadele eden çokuluslu Eurogold'a daha önce Orman Bakanlığı'nca verilen iznin 1997'de Danıştay 6'ncı Dairesi'nce iptal edildiği belirtildi. Bu karardan sonra tesisin kapatılması gerekirken, yasaya aykırı olarak bazı çalışmaların sürdürüldüğü ve TÜBİTAK'a yeni rapor hazırlattırıldığı vurgulandı. Bu raporda alınan önlemlerle riskin ortadan kalktığının belirtilmesi üzerine, mahkeme kararına rağmen yeniden izin verildiği dile getirildi. Grup adına Tuncay Karaçorlu, M. Ali Koç ve Zeliha Baltacı, İzmir İdare Mahkemesi'ne başvurarak iznin iptalini istedi.

  İzmir'deki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Orman Bakanlığı'nın Eurogold'a verdiği iznin iptali için mahkemeye başvurdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı