Ege Haberleri

  Sivas katliamı hatırlatıldı

  Hilmi DUYAR-Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sivas’ta 19 yıl önce bugün Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 37 aydın Balıkesir’de anıldı.

  Hacı Bektaşi Veli Derneği Balıkesir Şubesi’nin düzenlediği anma etkinlikleri saat 10.00’da Sivas’ta yaşamını kaybeden İnci Türk’ün Balya’da mezarı başındaki törenle başladı. Balıkesir’den Sivas'a giden halkoyunları ekibinde bulunan ve katliamda vefat eden İnci Türk’ün mezarı başında şiirler okundu, türküler söylendi. Saat 13.00’de de Balıkesir’de Yeşilli Meydanı’nda gerçekleştirilen anma etkinliği yine Hacı Bektaşi Veli Derneği öncülüğünde gerçekleştirildi. Etkinliğe CHP, BAÇEV, KESK gibi kuruluşlar da katıldı. Vatandaşlar, 37 aydının fotoğrafları ile “Bu suskunluğumuz sessiz çığlığımızdır” yazılı pankartlar taşıdı, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” diye slogan attı.
  Basın açıklamasını okuyan dernek yöneticisi Dr. Mehmet Ali Çiçek, 19 yıl önce Sivas’ta bir insanlık suçu işlendiğini anımsatırken, insanlık suçunda zaman aşımı diye bir şeyin söz konusu olamayacağını dile getirdi. Çiçek, “Ancak eli kanlı katiller zaman aşımı ile ödüllendirildiler. Bu karar ciğerimizi bir kez daha yaktı. Ordu’da, Fatsa’da, Maraş’ta, Pazarcık’ta, Malatya’da, Çorum’da, Ankara Bahçelievler’de, İstanbul Gazi mahallesinde ve en son Madımak’ta katledilen binlerce Can’ın acıları yüreğimizde. Bu ateş ancak katliamların, faili meçhul cinayetlerin gerçek faillerinin bulunarak adalet önüne çıkarılması ve cezalandırılması ile bir nebze sönecektir. Madımak binasının müze, cem evlerinin ibadethane olacağını söyleyen Çiçek, sözlerini “yaşasın tam bağımsız Türkiye cumhuriyeti” diyerek bitirdi. Polisin önlemler aldığı ve yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylem olaysız sona erdi.
  ADD Balıkesir Şubesi Başkanı Necati Bilgetürk, CHP Balıkesir milletvekili Namık Havutçu, CHP Merkez İlçe başkanı Yaşar Evci, Eğitim-Sen de yaptıkları yazılı açıklamalarla 37 aydını andı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı