Ege Haberleri

  Sırada iki müze daha var

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  21.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de Konak Belediyesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi ve Mask Müzesi’nin ardından Neşe ve Karikatür Müzesi açtı.

  Alsancak Yüzbaşı Şerafettin Sokak’ta mülkiyeti Kızılay’a ait tarihi binada hayata geçirilen müzede Ali Fuad Karagöz’den Oğuz Aral’a, Eflatun Nuri’den Altan Erbulak’a çok sayıda karikatüristin eserleri yer alıyor. Zengin arşiviyle de göz dolduran müze, pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 arasında açık olacak. Öğrenciler 2, siviller 5 lira karşılığında ziyaret edilebilecek.

  Pandomim gösterisi

  Müzenin açılışı için sokak, karikatürün rengi olan turuncu balonlarla süslendi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti İzmir milletvekilleri İlknur Denizli, Erdal Kalkan ve Ali Aşlık, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Vali Cahit Kıraç ile çok sayıda sanatsever katıldı. Konukları pandomim sanatçılarının karşıladığı açılışta Sokak Sanatları Atölyesi de ilginç bir gösteri sundu.

  Başkan Hakan Tartan, “Bu müzenin hem güldüren hem de düşündüren yapısı içinde sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin geleceğine de aydınlık pencereler açtığımızı düşünüyorum. Bu müzenin İzmir’e yeni bir heyecan, soluk ve keyif getireceğine inanıyorum. Turistlere de farklı bir açılım getirecek. Sırada, Kent Tarihi ve Kadın Müzesi var” dedi.

  İKİYE KATLADI

  Bakan Ertuğrul Günay, İzmir’de tarihi binaların canlandırılması için 269 projeye 110 milyon lira kaynak ayrıldığını söyledi. Günay, “Bu yıl Türkiye turizmde rekor kırdı, 30 milyonu aştık, 25 milyar dolar gelir elde ettik. İzmir bu alanda ne yazık ki geri kalmıştı. Ancak, bu yıl Türkiye’ye gelen turist sayısı ortalama yüzde 9.5 civarında artarken, İzmir’de bu oran yüzde 20 oldu, ülke ortalamasını ikiye katladı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı