Ege Haberleri

  Sınır ticareti kayda alınmalı

  Evrim ATAMAN, (DHA)
  26.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan adalarından günübirlik gelen turistlerle pazar ve çarşıdan ciddi miktarda malın kayıtsız olarak yurtdışına çıkması ihracatçıyı harekete geçirdi. EİB Başkanı Mustafa Türkmenoğlu uyardı.

  EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatörü ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ayvalık, Dikili ve Çeşme’ye Yunan adalarından günübirlik gelen turistler aracılığıyla pazar ve çarşıdan önemli miktarda ürünün yurtdışına çıktığını belirtti. Türkmenoğlu, bu alışverişten ülkenin daha fazla yarar sağlaması için uluslararası ihracat hukukuna uygun yapılmasını gerektiğini söyledi. Türkmenoğlu, Yunan adalarında yaşayanların çok uzak ve pahalı olan anakara yerine Türkiye’den alışverişi tercih ettiğini, son dönemde gıda dışında tüm sektörlerde bu satışın yaşandığını hatırlattı.

  Bayilik alıyorlar

  Adalar üzerinden Avrupa’ya da mal satma imkanı bulunduğuna ve Yunanlar’ın Türk markaların bayiliklerini almaya başladığına dikkat çeken Türkmenoğlu, “Bu alışverişlerde özel faturalar düzenlenmeli, gümrük kayıtları gerçekleşmeli. Hem karşılıklı ticaretin sürdürülebilir olması, hem de bu rakamlarında Türkiye - Yunanistan arasındaki ihracat-ithalat rakamlarına yansıması açısından çok önemli” dedi.

  SATSUMA YURDU

  Türkmenoğlu, Uçak Narenciye firmasının Seferihisar’daki tesislerini ziyaret etti. Dünyanın en kaliteli satsuma mandalinası üretiminin Seferihisar’da yapıldığını hatırlatan Türkmenoğlu, “Bölgede kurulu işletmeler aracılığıyla doğrudan ve dolaylı yoldan on binlerce insan ekonomik girdi elde ediyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı