Ege Haberleri

  Şili’ye şarap fuarı daveti

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  11.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükelçi Luis Palma’nın İzmir ziyaretinde Şilili şarap üreticileri Vinolive- Şarap, Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı’na çağrıldı.

  Şili’nin Ankara Büyükelçisi Luis Palma ve Şili İzmir Fahri Konsolosu Martin Sanford, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Ziyarette iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için serbest ticaret anlaşması konusunda çaba sarfedilmesi gerektiği ve turizmle iki ülke insanlarının birbirini tanımasının kolaylaşacağı vurgulandı.
  Ticaret anlaşması
  İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye ile Şili arasında 500 milyon dolarlık ticaret hacminin olduğunu belirterek bu rakamı yükseltmek için iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması gerektiğini vurguladı. Demirtaş, Türkiye’nin Şili’ye demirçelik ve tekstil ürünleri, mermer ve tütün ihraç ettiğini hatırlatarak, “Belki en çok takip etmemiz gereken konulardan biri, bu anlaşmanın parlamentolarımız tarafındaın onaylanmasıdır” diye konuştu. Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesine Şili’de büyük bir sempati duyulduğunu ifade eden Büyükelçi Palma ise, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin gelişmesi halinde ekonomik ilişkilerin de canlanacağını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı