Ege Haberleri

  Şifre eylemine 15'er ay hapis

  Coşkun YAMAN , (DHA)
  26.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR’de çok sayıda öğrenci 8 Nisan 2011 tarihinde YGS’deki cevap anahtarının belli bir şifreleme yöntemiyle hazırlandığı yönünde şaibeler üzerine eylem yapıp, bu olayı protesto etti.


  Öğrenciler, “Şifre çözüldü, YGS çöktü”, “YGS’de şifreli tuzak”, “YGS’de cemaat tezgahı”, “ÖSYM’de Sızıntı var”, “Kopyanız batsın, gençlik yaşasın” yazılı pankart ve dövizler taşıdı, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “Cemaate karşı omuz omuza” sloganları attı. CHP, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emeğin Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri ve Eğitim-İş ve Eğitim- Sen üyesi öğretmenler de bu eyleme destek verdi.

  Katılanlara dava
  Eyleme katılanlar hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Balıkesir 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma geçen cuma günü sonuca bağlandı. Bazı şüphelilerin avukatı olan Sedat Koç müvekkillerinin demokratik haklarını kullandığını, kanununa uygun olarak yapılan eyleme katıldığını, herhangi bir taşkınlık yapmadığını, suç işlemeden, polise mukavemette bulunmadan dağıldıklarını vurguladı.
  Hakim, aralarında o dönem Eğitim-Sen Şube Başkanı da olan Bahri Mercan, Eğitim-Sen’in mevcut Başkanı Suat Kılıç, Eğitim-İş Şube Başkanı Hüseyin Semerci, CHP eski İl Başkanı Münir Balkanlı, ÖDP İl Başkanı Ramazan Çeliker, EMEP eski İl Başkanı İdris Doğan’ın da bulunduğu 45 kişiye önce 1 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. Cezalar sanıkların mahkemedeki iyi halleri nedeniyle 6’da bir oranında azaltıldı ve cezalar 1 yıl 3’er aya indirildi. Cezalar 5 yıl süreyle herhangi bir suça karışmamak şartıyla ertelendi. Sanıkların 5 yıl boyunca bir suça karışmamaları halinde davanın düşeceği bildirildi.

  Temyize gidemiyor
  Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi Başkanı Suat Kılıç, “Mahkeme hükmün açıklanmasını ileri bir tarihe bıraktı. Beş yıl içerisinde herhangi bir suçtan ceza almazsak bu ceza düşecek. Bu yüzden temyize gidemiyoruz. Ancak genel merkezimiz konuyu araştırıyor. Bu kararla ilgili eylemlerimiz olacak” dedi. Sanıklardan sadece hükmün açıklanmasını isteyen CHP eski İl Başkanı Münir Balkanlı’nın bir üst mahkemeye başvuracağı öğrenildi.
  Bu kararın anayasal bir hak olan basın açıklaması yapmayı ve katılmayı adeta suç haline getirdiğini ileri süren Kılıç, “Şifre ve kopya skandallarının sorumlularına soruşturma bile açılmamış, gençlerimizin geleceğine ipotek konulmuştur. Tüm hukuksuzluklara, baskılara karşı örgütsel mücadelemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonrada demokratik yollardan devam edecektir” diye konuştu.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı