Ege Haberleri

  Şiddete dur demek için örnek proje

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Soroptimist Kulüpleri Federasyonu, aile içi şiddete dikkat çekmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla Çağdaş Drama Derneği işbirliğiyle Türkiye’de örnek bir proje başlattı. Okullarda, işyerlerinde, cezaevlerinde ve kamu kuruluşlarında uygulanacak “Evde Gül” projesiyle kadına yönelik şiddetin önlenmesi amaçlanıyor.

  Federasyon Başkanı Şenay Önder, uluslararası kadın örgütü olarak, kadına karşı şiddete dikkat çekmek ve duyarlılık oluşturmak amacıyla, çatışmanın şiddete varmadan çözümlenmesini sağlayan “Evde Gül” projesini önce Bursa E Tipi Cezaevi’nde, sonra İzmir Buca Cezaevi’nde 50’ye yakın kadın ve erkek üzerinde uyguladıklarını söyledi.

  Önder, uygulama sürecini şöyle özetledi: “Çağdaş Drama Derneği uzmanlarının desteğiyle çatışmanın şiddete varmadan çözümlenmesini sağlamak amacıyla kadın ve erkek mahkumlara drama çalışmalarıyla diyalog ve öfkeyi kontrol altına alma öğretileri iletiliyor. Yaratıcı drama, katılımcıların aktif şekilde eğitime katılmalarını, sorunun bir parçası olmalarını ve doğaçlamayla gerçek duygularını yansıtmalarını sağlıyor.”

  Ülke geneline yayılacak

  Şenay Önder, projeyi uyguladıkları Bursa ve Buca’daki kadın ve erkek gruplarının, kendilerini ve birbirlerini daha iyi anlamaya başladıklarını dile getirdiklerini belirtti, “Proje sonunda yaptığımız anket çalışmasında, katılımcıların farkındalık kazandıklarını gördük. Bu tip çalışmaların onların sosyal gelişimlerini ve kişiler arası iletişimlerini iyileştirdiği, olumlu yönde etkilediği yönünde verilere ulaştık” dedi.

  Önder, geri dönüşüm yansımalarının olumlu sonuç vermesi üzerine yerel yönetimlerin ve valiliklerin desteğiyle projeyi tüm illerde başlatmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı