Ege Haberleri

  Şiddet mağdurları baroya sığınıyor

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de geçen yıl 10 Aralık’ta Baro Başkanı Sema Pekdaş’ın açılışını yaptığı Kadın Hakları Dayanışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi’ne bugüne kadar, eşleri tarafından şiddete uğrayan 32 mağdur kadın başvurdu.

  Bayraklı Adliyesi’nde hizmet veren merkeze başvuranların çoğunu, boşanma davaları süren kadınlar oluşturdu. Merkezde görev yapan gönüllü avukat Burcu Kazancı, mağdur kadınların çoğunun kocasının alkolik, madde bağımlısı veya işsiz olduğunu söyledi.

  Kazancı, “Buraya başvuran mağdurlara tüm haklarını anlatıyoruz. Şiddete uğrayan kadınlar korkmasın, gelip başvursun. Biz onlar için buradayız. Her gün nöbet tutuyoruz. Hukuki süreç boyunca onlarla birlikteyiz. Şiddete uğrayan kadınlarımızın (0232) 400 00 04 numaralı telefonu aramaları yeterli” dedi.

  Geçtiğimiz günlerde merkeze, Mardin’den İzmir’e gelen ve 13 yaşında evlendirilip 4 çocuk sahibi olduğunu anlatan bir kadının boşanma davası açılması ve şiddete karşı koruma talebiyle başvurduğunu söyleyen Burcu Kazancı, “Kendisine her türlü yardımı sağladık. Eşinin bulamaması için de bir kadın sığınma evine yerleştirdik. Baro tarafından görevlendirilen bir avukat davayı bitene kadar takip edecek” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı