Ege Haberleri

  Şiddet engel dinlemiyor

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  04.12.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  ONLAR hem şiddet gören, hem de engelli kadınlar... Ayrımcılık, taciz, şiddet yaşadıklarından sadece birkaçı...

  Engelli Kadın Derneği, engelli kadınlara yönelik şiddetin görülmediğini, bilinmediğini, izlenmediğini vurguladı. Dernek, son yıllarda artış gösteren engelli kadınlara yönelik şiddeti, Sabancı Vakfı Hibe Programları desteğiyle araştırıp rapor hazırladı, Haziran 2015’te de kamuoyuyla paylaşacak.
  İzmir dahil 6 ilde 2 yıldır çalışma yürüttüklerini belirten proje ekibi, şu bilgileri verdi:


  6 İLDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ
  “İzmir, Samsun, Ankara, Trabzon, Gaziantep ve Bursa’da çalışmalar yürütüldü. Halen de devam ediyor. Haziran 2015’te, Türkiye’de ilk kez, şirket gören engelli kadınlarla ilgili rapor hazırlanmış olacak. Hükümetin şiddet gören engelli kadınlarla ilgili herhangi bir politikası yok. Buna gerekçe olarak veri olmadığı öne sürülüyor. Biz de kendimiz bir çalışma başlattık. Hemen hemen tüm engelli kadınlar şiddetin en az bir çeşidini yaşıyor. Özellikle zihinsel engelli kadınlar başta yaşam hakkı olmak üzere işkence ve zalimane davranışlara maruz bırakılıyor. Eğitim, istihdam, sağlık gibi en temel haklardan yeterince yararlanamıyor. Raporla engelli kadınların sorunlarına yönelik kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak hedefleniyor.”

  Şiddet engel dinlemiyor

  40 ADIM YÜRÜTÜP CENNETLİK OLANLAR

  PROJE yöneticileri, engelli kadınların komşu olarak istenmemekten işyerinde şiddete kadar birçok olumsuzluk yaşadığını kaydederek, “En çok yaşanan ortak hikayelerden biri şu: “Çoğu, görme engelli arkadaşımızın koluna girip bir süre yürüyor, 40 adım sayıp, ‘40 adım yürütüp artık cennetlik oldum’ deyip ayrılıyorlar” bilgisini paylaştı.


  FARKINDALIK ATÖLYELERİ
  Ayrıca, Aralık 2014-Şubat 2015 döneminde Çanakkale ve İçel’de engelli kadınlara yönelik farkındalık atölyeleri düzenlenecek. Toplam 40 engelli kadın katılımcıyla gerçekleştirilecek atölyelerde, engellilik ve toplumsal cinsiyet başta olmak üzere maruz kaldıkları çoklu ayrımcılık konuları ele alınacak. Engelli kadınların çözümün parçası olmaları hedefiyle, atölyelerde örgütlenme-savunuculuk çalışmaları yapılacak. Atölye çalışmalarının ardından engelli kadınlar, deneyimlerini paylaşabilecekleri, içeriğini kendilerinin belirleyeceği bir yerel etkinlik gerçekleştirecek. Projenin bir diğer çıktısı da engelli hakları ve ayrımcılık konularını içeren bir mini kitapçık hazırlanması ve engelli kadınlara ulaştırılması olacak. Bunun yanı sıra engelli kadına yönelik toplumsal önyargıların ele alınacağı “Sık Sorulan Sorular” kitapçığı da hazırlanacak.

  KALEM, KAPAK ATIP KOLDAN ÇEKİŞTİRME

  SÜRDÜRÜLEN çalışma kapsamında yer alan Z.İ.’nin hikayesi engelli kadınların çalışma hayatında yaşadıkları tacizi tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor: Şöyle anlatıyor Z.İ.;

  SIKINTI BÜYÜK

  “İşitme engelliyim. Annem, kaçırılırım, kaybolurum diye korumacı bir şekilde yetiştirdi. Okuma yazma kursuna gittiğimde saatini geçirmeden eve dönmem gerekti. Dil geliştirme dersleri sonrası konuşmaya başladım. İşe girdim, çalışma performansımdan dolayı ikinci yılımda şef oldum. Oradakilerin tavırları değişti. İş çıkışı koluma sert vurmalar, surat asmalar... Yine aynı şekilde kolumdan sertçe tutup çekmeler... Bir şey söyleyecekleri zaman ellerini havaya kaldırmalar, kalem, silgi, kapak atmalar... Bütün bunlar beni çok sıktı, çok yordu. Gururumu incitti. Yani ben engelimden dolayı çok yoruldum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı