Ege Haberleri

  Şevket Kazan 80 yaşında Türkiye turunda

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  22.09.2013 - 01:17 | Son Güncelleme:

  SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın danışmanı Şevket Kazan, yerel seçim öncesi çalışma yöntemini belirlemek için Türkiye turuna çıktığını belirterek, Şırnak'ta boş meydana bir saat konuştuğunu söyledi.

  Kazan, “Şırnak'ta boş meydana konuşan kardeşlerinizden biriyim. Kaç kişi boş meydana konuşmuş. Bu millet üzülmesin, ülke ABD'nin uydusu olmasın, Obama'a esir olmasın diye çalışıyoruz” dedi.

  “KADDAFİ POLİTİKASI VİCDANLARI YARALADI”

  SP Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan, yerel seçimde uygulanacak çalışma yönetimini belirlemek için geldiği İzmir'de partisinin İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Kazan, Hükümet'in dış politikada sağduyulu ve basiretli bir politika izlemediğini öne sürerek, Suriye ile yaşanan krizde Türkiye'nin tarihi tecrübesine uygun sağduyulu adımlar atılması gerektiğini savundu. Küresel güçlerin, İslam ülkelerini birbirine düşürmek istediğini öne süren Kazan,

  “AKP iktidarı, Ortadoğu'da gelişen süreci iyi okuyamadı. Komşularıyla sıcak ilişkiler içinde olamadı. Sağduyu yerine yangına körükle gitti. İran'la soğuk, İslam coğrafyası ile soğuk hele hele Kuzey Afrika'daki devletlerin iktidarlarının devrilmesinde AKP'nin yaptıkları vicdanları yaralamıştır. Libya'nın Kaddafi'si bizim en büyük yardımcımızdı. Ama Kaddafi'ye karşı batı devletlerinin yürüttüğü hunlarca politikalar ve bunlara AKP iktidarının destek vermesi utanç vesilesi olmuştur” dedi.

  “PARLAMENTO UYUYOR”

  SP'li Kazan, Türkiye'nin ABD'nin stratejik ortağı olmasına anlam veremediğini belirterek, “ABD'nin Türkiye üzerindeki hedeflerini bilmeden kendi kuyumuzu kendimiz kazarcasına dış politika takip etmemiz ne kadar acıklıdır. ABD için Türkiye'nin stratejik ortağı deniyor. Lozan Antlaşması'nın hudutlarını tanımayan bir ABD nasıl stratejik ortak sayılır? Hangi vicdan hangi izan buna razı olur? Washington lobisi şu andaki Başbakan'ın başbakanlık yolunu açan lobidir. ABD'den medet ummak celladından merhamet beklemektir. Türkiye'nin her yerinde NATO'nun 30 adet tesisi var. Türkiye'nin her yerini ABD işgal etmiş. İçimizden vurulma tehdidiyle karşı karşıya olduğumuz noktada bu gerçeği kim söyleyecek? Parlamento uyuyor. Kuzey Afrika, Mısır ve Suriye patladı. Şimdi sıra Türkiye'de. Vaatedilmiş topraklar Nil ve Fırat topraklarıdır” dedi.

  “TÜRKİYE'NİN KURTULUŞ REÇETESİYİZ”

  SP Genel Başkan Danışmanı Kazan, “Türkiye'yi geziyorum. Şırnak'ta boş meydana konuşan kardeşlerinizden biriyim. Kaç kişi boş meydana konuşmuş. Bu millet üzülmesin, ülke ABD'nin uydusu olmasın, Obama'a esir olmasın diye çalışıyoruz. Çalışa çalışa ömrümüz bitti işte. Biz herhangi bir siyasi parti değiliz, Türkiye'nin kurtuluş reçetesiyiz” dedi.

  “BU YAŞTAN SONRA ADAY OLUNUR MU”

  Kazan, 1989 yılında olduğu gibi yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmayacağını soran basın mensuplarına 80 yaşında olduğunu hatırlatarak, “Bu yaştan sonra aday olunur mu? Biz en iyisinin olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Erbakan Hocamızın dediği gibi, İnanç tekeden süt çıkartır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı