Ege Haberleri

  Sevinci 1 gün sürdü

  Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)
  25.02.2016 - 13:47 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde mandalina kabuğu ve püresi kullanarak ürettikleri Bodrum Mandalinası Çikolatası’na hem ulusal, hem de uluslararası patent alan Suat Aydar, kalp krizinden öldü. Patent sevincini DHA muhabiriyle paylaşan Aydar’ın, 24 saat sonra kalp krizinden ölümü kentte üzüntü yarattı.

  Sevinci 1 gün sürdü

  Bodrum’a 2002 yılında eşi 42 yaşındaki Belgüzar Aydar ile birlikte yerleşerek ’Bodrum Chocolate’ adlı mağaza ve atölyeyi açan Aydınlı mühendis 50 yaşındaki Suat Aydar, kendi üretimi yaklaşık 200 çeşit pasta ve çikolatasıyla büyük ilgi gördü. Aydar, Bodrum mandalinasına değer katacak yeni bir ürün için de harekete geçti. Kendine özgü kokusu olan Bodrum mandalinasının kabuğu ve püresinden çikolata yapan Aydar, Türk Patent Enstitüsü’nden geçen yılın Haziran ayında ulusal patent aldı. Aydar uluslararası patent almak için Danimarka, Belçika ve Rusya’daki laboratuvarlara başvurdu. Üç ülkenin laboratuvarlarından gelen sonuçların ardından uluslararası patent onayı da geldi.

  Sevinci 1 gün sürdü


  BİR GÜN ÖNCE ÇOK MUTLUYDU

  Patent sevincini önceki gün DHA muhabiriyle paylaşan, haberleri ulusal basında yeralan Aydar, 24 saat sonra kalp krizinden öldü. Atölyede çikolata yaparken kriz geçiren Aydar, eşinin çağırdığı ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı; ancak kurtarılamadı. DHA muhabiriyle röportajı sırasında 5 ay önce de kalp krizi geçirdiğini ve anjiyo olması gerektiğini ve bir türlü sigarayı bırakamadığını söyleyen Aydar’ın ölüm haberi kentte üzüntü yarattı.  BODRUM’DA TÖREN, AYDIN’DA DEFNEDİLECEK

  Bugün öğle vakti mağazasının önünde tören düzenlenecek Aydar’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Aydın’a uğurlanacak. Üzüntülü olan eşi Belgüzar Aydar, "Yıllarca süren hayalini gerçekleştirmişti. Bodrum mandalinası tutkunuydu, mandalina çikolatası yapıp uluslarası patent alınca çok sevinmişti. Mandalinanın tanıtımını uluslararası fuarlarda yapmak için çalışmalar yapıyordu. Ani ölümü beni de şok etti" dedi.

  Sevinci 1 gün sürdü

  İŞYERİ ÖNÜNDE TÖREN

  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde kalp krizinden yaşamını yitiren Suat Aydar için bugün ’Bodrum Chocolate’ adlı mağazasının önünde tören düzenlendi. Eşinin ardından gözyaşı döken Bergüzel Aydar’ın "Suat’cım, neden beni bıraktın? Gittin en güzel günümüzde" dediği duyuldu. Bergüzel Aydar’ı yakınları ve arkadaşları teselli etmeye çalıştı. 


  Suat Aydar’ın, Aydın merkezdeki Hacı Ömer Camisi’nde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Kemer Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı