Ege Haberleri

  Sevginin gücü ’Süper Aile’ yaptı

  Osman Nuri BOYACI / (DHA)
  11.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tıp eğitimini Bulgaristan’da tamamlayan Dr. Ayten Bahtiyar, ailesiyle 1971’de Türkiye’ye kaçtı. Türk vatandaşı olup Denizli’nin Babadağ İlçesi’nde sağlık ocağında çalışmaya başlayan Bahtiyar, aynı yerde sağlık memuru eşi Macit Bahtiyar ile çocukları olmadığı için evlat edinmeye karar verdi.

  Yardım çalışmalarına da katılan Dr. Bahtiyar, 1975’te Denizli’ye diyabet merkezi yapılması için iş adamı Şeref Sak’la görüşmeye gittiği İstanbul’da, bir çocuk yuvasında minik Arzu’yu gördü. Bahtiyar, öyküyü şöyle anlattı: "1.5 yaşındaydı. Ama evlatlık verilmişti. (Bu bebeği ben istiyorum) dedim. İş adamının da yardımıyla Arzu’yu evlatlık edindim. Kızımın engelli olduğundan şüpheleniyordum. Çünkü bazı ilaçlar veriliyordu. Bulgaristan’daki kayınvalidem Münevver Müftüler’in yanına götürdüm. Çocuğumu, oradaki hocalara gösterdim. Ve otizm teşhisi konuldu."

  Yüzme şampiyonu oldu

  Buna rağmen evlat edinmekten vazgeçmeyen Bahtiyar çifti, kendilerini Arzu ve tüm engellilere adadı. 1998’de Denizli Zihinsel Engelliler Derneği’ni kuran ve 0- 6 yaş Çocuk Yuvası’nın oluşturulmasına da öncülük eden Dr. Bahtiyar, bakımları için gece gündüz demeden çalıştı. Gösterilen sevgiye kayıtsız kalmayan Arzu da yüzmede madalyalar kazanıp kendince bir yanıt verdi. Arzu Bahtiyar, engelliler arası yüzme yarışlarında 25 metre sırtüstünde Avrupa ve dünya şampiyonu oldu. Denizli Düşünsel Engelli Çocuklar Derneği Başkanlığı ve Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Sağlık ve Engelliler Komisyonu Grup Sözcüsü de olan Dr. Bahtiyar, 1.5 yıl önce eşini kaybedince kızıyla baş başa kaldı. Kızı Arzu’yla mutlu bir yaşam süren Bahtiyar, yardım kuruluşları için çalışmalarını sürdürüyor.

  Erdoğan’la sofraya

  Anne kız Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun başlattığı proje kapsamında İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün önerisiyle Denizli’nin ’Süper Ailesi’ seçildi. 16 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gidecek olan ikili, Denizli’yi temsil edecek. 81 ilden 81 ayrı başarı öyküsü olan aileler, Mamak’ta Erdoğan ile Aile Sofrası’na oturacak. Ömrünü kızına ve engelli çocuklara adayan Dr. Bahtiyar, "Engelli olan kızımı evlat edindim. Böylelikle herkese örnek olmak istedim. Aradan yıllar geçti ve görüyorum ki bu hedefime de ulaştım. Çünkü, çevremdeki birçok insan beni örnek aldı. Arzu’yu sevgiyle yoğurup, hayata kazandırdım" dedi.

  BAŞBAKANDAN İSTEKLERİ VAR

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a vermek üzere mektup hazırladığını da anlatan Dr. Ayten Bahtiyar, şunları söyledi:

  "Zihinsel engelliler için Avrupa’daki gibi günlük, haftalık ve aylık bakım yerlerinin yapılmasını isteyeceğim. Çünkü bu tür çocukları olan ailelerde kadınlar da çalışmak istiyor. Ama bakmak zorunda oldukları çocukları var. Bu yüzden vazgeçiyorlar. Başbakanımızdan bu tür okullarda hiçbir zaman öğretmen eksikliği yaşanmamasını da isteyeceğim. Üstelik özel eğitimde görevli öğretmenler diğerlerine göre daha çok yıpranıyorlar. Onlar için ekstra tazminat verilmesini önereceğim. Her şey engelli çocuklar için."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı