Ege Haberleri

  Sertifikalarını Apollon Tapınağı'nda aldılar

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  06.08.2012 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'de, İÇDAŞ Yelken Okulu'nda temel yelkencilik eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, sertifikalarını 2 bin yıllık Apollon Smintheus Tapınağı'nda gerçekleştirilen törende aldı.

  Gülpınar beldesinde kazı çalışmaları İÇDAŞ tarafından sürdürülen Apollon Smintheus Tapınağı, bu kez farklı bir etkinliğe evsahipliği yaptı. İÇDAŞ Spor Kulübü Yelken okullarında temel yelkencilik eğitimini tamamlayan 50 öğrenciye sertifikaları tapınaktaki törenle verildi. Gülpınar Belediye Başkanı Ak Partili Recep Şahin ve Apollon Smintheus Tapınağı Kazı Heyeti Başkanı Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel'in de katıldığı etkinlikte ilk olarak öğrencilere kazı alanı gezdirildi. Kazı ekibi, yelken okulu öğrencilerine, Apollon Tapınağı'nı ve Smintheus kazı alanını gezdiren arkeoloji öğrencileri, büyük hamam, kehanet suyu, Troya'dan gelen kutsal yolun yanı sıra, içinde iskelet yer alan bir mezar buluntusu ile 7 bin yıl öncesine ait Çanakkale’nin bilinen ilk antik köyünün kalıntıları hakkında da bilgi verdi.

  Çalışmaların 33 yıldır aralıksız sürdüğünü belirten Prof. Dr. Özgünel de, kazı evinde Apollon tapınak frizlerinde bulunan ve Troya Destanı'nı konu alan kabartma figürler, yazıtlar ile diğer buluntuları anlattı. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Özgünel, İÇDAŞ sponsorluğunda kazı ve restorasyon çalışmalarının ivme kazandığını belirterek, Çanakkale'nin gençlerine sportif eğitimle birlikte böyle kültürel değerlerin tanıtılmasının da kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.Antik kazı alanı gezisi sonrası Apollon Tapınak merdivenlerinde düzenlenen törenle İÇDAŞ Yelken Okulunda 3. Dönem Temel Yelkencilik eğitimini başarıyla tamamlayan 7-13 yaş aralığındaki 50 minik sporcuya sertifikaları verildi. Gülpınar'dan ayrılan minik yelkenciler Assos Antik Kentini de gezerek Çanakkale'ye döndü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı