Ege Haberleri

  Serter'den önseçim yorumu

  Hürriyet Haber
  11.01.2015 - 01:31 | Son Güncelleme:

  CHP İl Başkanı Bedri Serter, göreve geldikten sonra ilk ziyaretini 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne (İGC) yaptı. İGC Başkanı Atilla Sertel, CHP'nin İzmir'de önseçim yapmasını istedi. Serter, bu talebi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ileteceğini belirterek "İnşallah önseçimle girerek Genel Seçimde mükemmel bir başarı elde edeceğimize inanıyorum" dedi.

  CHP İl Başkanı Bedri Serter, göreve geldikten sonra ilk ziyaretini 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle yönetim kuruluyla birlikte İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel'e yaptı. CHP İl Başkanı Bedri Sertel, ilk ziyaretini il yöneticilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirdi. Bu tablo CHP il Yönetimi'nde buzların şimdilik eridiği şeklinde yorumlandı.

  SERTER'DEN BASINA HEM KUTLAMA HEM RİCA
  Serter, doğru ve ilkeli gazetecilik yapmaya çalışan tüm gazetecilerin kutsal bir iş yaptığını söyledi. Taraf tutmadan gazetecilik yapmanın zor olduğu bir dönemde, baskı altında çalışan gazetecilerin bayramını kutladığını belirten Serter, İl Başkanlığı sürecinin başında İzmirli basın mensuplarına bir de ricada bulundu.v Serter, "Önemli olan doğru haberi, doğru zamanda yapmaktır. İzmir'deki tüm gazeteci arkadaşları kutluyorum. Benimle ve yönetim kuruluyla ilgili haber almak için benimle temas kursunlar, yalan yanlış verilen bilgilerle haber yapmasınlar. Bunu rica edeceğim" dedi.
  Serterden önseçim yorumu
  İGC Başkanı Atilla Sertel ise 1961 yılında gazeteciler bazı, özlük hakları, sendikal hakları elde ettikleri için 10 Ocak tarihinin 1990'lı yıllara kadar Çalışan Gazetecilerin Bayramı olarak kutlandığını ancak bugünlerde gazetecilerin 1961 yılının gerisinde yasalar ve çalışma koşulları içinde bulunduklarını söyledi. 2008-2014 arasında gazetecilerin özgürlük açısından vahim bir dönem geçirdiklerini belirten Sertel, çok sayıda gatecinin cezaevine girdiğini, yayınlanmayan kitaba ceza verildiğini dile getirdi. Basın ve ifade özgürlüğü olmadan hiçbir hak ve hukuktan sözetmenin mümkün olmadığın dile getiren Sertel, gazete patronlarına yapılan baskıların, gazetecilerin ayrıştırılmasının bir gün mutlaka yazılacağını söyledi.

  İGC Başkanı Sertel, CHP İl Başkanı Serter ve yönetim kuruluna parti içi demokrasi, önseçimle ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı. Parti içi tartışmalara 5 dakika, iktidara gelmek için Ak Parti'ye yönelik siyaset için 95 dakika ayrılsa başarının geleceğine dikkat çeken Sertel, demokrasiyi getirmenin yolu aile içinden başlayarak demokrasiyi uygulamaktan geçtiğini söyledi. Sertel "CHP içinde uygulanacak demokrasi Türkiye demokrasisine önemli katkı koyacaktır. Bu olursa partinin çıtası çok yükselecektir. Seçimlerde İzmir'de her iki bölgeden 26 milletvekili önseçimle listelere girse, karşısına da 26 tane Ak Partili atanmış aday gelse Ak Parti'nin hiç şansı kalmaz. İzmir halkına malolmuş milletvekilleri Ankara'ya gider. Bu bir şanstır. Üç dönem atanmış bazı milletvekilleri bugün yine atamayı savunuyor. Önseçimin doğru olmayabileceğini söylüyor. Üç dönem kendini partiye sevdirememişsin, ülkeye nasıl sevdireceksin? Üç dönem atanmış hala Genel Başkan'ın çevresinde fır dönüyorsun" dedi.

  İzmir'de önseçimin katıksız uygulanacağına inandığını belirten Sertel, "Buna inanıyorum çünkü güvencimiz sizsiniz. İl, ilçe başkanları ve yönetim kurullarıdır. Biz kendimizi size emanet ediyoruz. Ben burayı partinin MYK'sı olarak görüyorum. CHP il Başkanı Serter'in İzmir'de Genel Başkanı temsil ediyor. Sizden ricam bu dik duruşu göstererek örgüte güzel bir önseçim yaşatmanızdır" dedi. Sertel, önseçim olursa kendisinin de milletvekili adayı olmak için yarışacağını, önseçim olmazsa aday adayı olmayacağını söyledi.
  Serterden önseçim yorumu
  ÖNSEÇİM İSTEĞİNİZİ GENEL BAŞKAN'A İLETECEĞİM
  CHP İl Başkanı Bedri Serter, İGC Başkanı Sertel'in sözlerine "İnşalah önseçimle girerek mükemmel bir başarı elde edeceğimize inanıyorum. Görüşlerinizi, ricanızı Genel Merkez ve Genel Başkan'a ileteceğim" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı