Ege Haberleri

  Seri üretime geçtiler

  Cihan KAYA / KÖYCEĞİZ (Muğla), (DHA)
  14.09.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Köyceğiz İlçesi'ndeki ev kadınlarının atölyede hazırladığı eserleri karma sergide buluşturan Köyceğiz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kadınlara iş fırsatı sağlıyor. El emeği göz nuru eserler, Hanımeli Pazarı'nda satışa sunuluyor.

  Ev kadınları için kültür bahçesi ve iş atölyeleri kuran Köyceğiz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kadınların taş atölyesi, ahşap boyama ve resim atölyesinde ortaya çıkardığı el işi, örgü, mum sanatı ürünlerini Hanımeli Pazarı'nda beğeniye sunuyor. Pazarda stant açan kadınlar, hem el ürünlerini sergileme fırsatı buluyor, hem de ev bütçelerine katkıda bulunuyor. Taş atölyesindeki tasarım sanatçısı Esin Pirci öncülüğünde eserler ortaya çıkaran kadınlar Köyceğiz taşından yapılan Köyceğiz portakalı ve kadın figürleri ile ziyaretçilerin beğenisini topluyor.
  İpek kozasından harikalar yaratan Köyceğizli genç kızlar ise ipek kozasından nikah şekerlerini satışa sunuyor. Kültür ve Sanat Evi'ndeki ahşap boyama kurslarına katılanlar, ortaya çıkardıkları el emeği ahşap süs ve eşyaları, 21 Eylül'de açılacak stantta satışa sunacak.
  Öte yandan Muğla Yabancılar Derneği ile birlikte sokak hayvanlarına yardım amaçlı kurulan stanta da destek veren Kültür Sanat Evi, Köyceğiz'de yerleşik yaşayan yabancıların katılımıyla pratik Türkçe uygulamalı derslere de ev sahipliği yapmaya başladı. İranlı tasarım sanatçısı Nanaz Bahram, mum ve sabun sanatı ile geri dönüşüm değerlendirme sanat atölyesinde çalışmalar yaptırıyor.
  Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil Karanfiloğlu, Köyceğiz'deki herkesin boş vakitlerinde kültür bahçesine gelerek vakit geçirebileceğini söyledi. Karanfiloğlu, katkılara açık olduklarını belirterek "Yıl sonuna kadar fuar ve tanıtım günlerinde iş atölyelerimizde ürettiğimiz ürünlerimiz ile birlikte Köyceğiz'i tanıtacağız. Köyceğiz'de kültür, sanat ve sosyal organizasyonlar yönünden Muğla'nın en zengin ve en farklı etkinliklerine imza atacağız. Ev kadınlarımıza ve gençlerimize iş imkanlarını artırıcı programlar hazırlayacağız. Bunun yanında toplumsal projelerle de belediyemiz öncü olacak" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı