Ege Haberleri

  Serbest bölgede fon artışı isyanı

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  26.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni düzenleme ile daha önce binde 5 olan çıkış fonunun yüzde 1’e çıkarılma planı, daha önce de vergi avantajları kaldırılan serbest bölge temsilcilerinin tepkisine neden oldu.

  En son 6 Şubat 2004’te, Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle vergi avantajlarının bir bölümü kaldırılan serbest bölgeler, giriş-çıkış fonundaki düzenlemenin geri alınmasını istiyor. Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’nün üzerinde çalıştığı taslağa göre, serbest bölgeye yapılan ithalatta binde 5 olan fon, binde 1’e düşürülmesine rağmen, serbest bölgeden Türkiye’ye yapılan ihracatta fonun binde 5’ten yüzde 1’e çıkarılması öngörülüyor. Konu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Serbest Bölgeler Sektör Kurulu’nda da gündeme geldi.

   “MALİYETLER ARTACAK”

  İzmir Menemen Deri Serbest Bölgesi (İDESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, serbest bölgeden sadece yurtdışına ihracat yapılmadığını, yurtdışından ithalatla ara malı üretip Türkiye’ye ihraç eden firmaların maliyetlerinin, yeni düzenlemeyle yükseleceğini söyledi. Düzenlemeden vazgeçilmesini isteyen Sevimli, “Serbest Bölgelerde bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu anlayamadık. Serbest bölgelerde her şey kayıtlı yapılıyor. Devlet de bu işlemlerden vergisini alıyor. Daha önce giriş ve çıkışlardan binde 5 oranında fon alınıyordu. Hazırlığı yapılan yeni düzenleme ile yurtdışından serbest bölgeye girişlerde binde 5 olan fon binde 1’e indiriliyor. Buna karşılık serbest bölgelerden Türkiye’ye yapılan ihracatlarda ise binde 5’lik fon yüzde 1’e çıkarılmak isteniyor. Bu uygulama ile Türkiye’ye ara mamül üreten firmaların üretim maliyetleri daha da artacak. 15 milyon dolarlık cirosu olan firmalar yılda 150 bin dolarlık fon yükü ile karşılaşacak” diye konuştu. Sevimli, sorunun TOBB Serbest Bölgeler Sektör Kurulu’nda da gündeme geldiğini sözlerine ekledi.

  Konak’ta bayram önlemi

  KONAK Belediyesi, vatandaşların Kurban Bayramını huzur içinde geçirebilmelerini sağlamak amacıyla bir dizi önlem aldı. Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü dört günlük bayram süresince görev başında olacak.
  Şikayet için numaralar:
  >Zabıta Müdürlüğü: 445 62 16 >Temizlik İşleri Müdürlüğü: 433 36 29 ve 433 36 30
  > Veteriner İşleri Müdürlüğü: 459 24 10 ve 459 40 11 >Asayiş Büro Amiri Serkan Yonar: 0 505 544 12 99
  >Konak Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Şakir Kumaş: 0 532 337 70 61 >Veteriner Hekim Nebahat Selim: 0 535 248 32 01 > Müftülük Şefi Neşet Akkoç: 0 536 734 39 78


  IŞIKSOY: TİCARET HACMİ AZALACAK

  Yeni düzenleme uygulanırsa serbest bölgelerden Türkiye’ye yapılacak ihracatın azalacağını ve ticaret hacminin daralacağını söyleyen Ege Serbest Bölge A.Ş. (ESBAŞ) Pazarlama Koordinatörü Ertuğrul Işıksoy ise, şunları söyledi: “Bu uygulama başlarsa bölgede ticaret hacmi azalacağı için bizim de bu fondan aldığımız pay azalacak. Yurtdışından gelen ürünler için fonu binde 1’e düşürdüğü için bu şekilde daha çok bölgeye giriş olması hedefleniyor. Böylelikle serbest bölgede üretim yaparak yurtdışına ihracat yapılması amaçlanıyor. İllede bu uygulamaya geçirilmek isteniyorsa, iyi bir hesaplama ile serbest bölgelerin bu fonun azalmasından dolayı kaybedeceği gelirleri telafi edilsin. Yada uygulama şu anda uygulandığı gibi giriş ve çıkışta binde 5 olarak devam etsin. Sürekli serbest bölgelerle ilgili düzenlemeler gündeme geliyor. Biz kayıt altındayız. Öncelikle kayıt dışında yapılan üretimler sona erdirilmeli.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı