Ege Haberleri

  Serbest bölgede avantaj kalmadı

  Hürriyet Haber
  23.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Serbest bölgelerde kuralların çok sık değişmesinin yatırımcıları kaçırdığını söyleyen ESBAŞ Başkanı Kaya Tuncer, “Sıkıntı büyük” dedi.

  EGE Serbest Bölgesi A.Ş (ESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer, kurallar ve sorumlu devlet kuruluşlarının sık sık değişmesi sonucu “serbest bölgelerin serbestliğinin kalmadığını” söyledi.

  İstihdam artardı

  Kendi mesaisinin yüzde 80’ini değişen yasa ve yönetmelikleri öğrenmek için geçirdiklerini ifade eden Tuncer, “Bazı uygulamalar özellikle yabancı yatırımcıları ürkütmese  bugün bölgemizde 15 bin değil, 30 bin insan istihdam ediliyor olabilirdi”  dedi.

  Yaşanan sıkıntılar


  1990’da Türkiye’nin ilk özel serbest bölgesini kurduklarını hatırlatan Tuncer, yaşanan sıkıntıları şöyle aktardı: “Serbest bölgelerde ihracat yapan firmalara yüzde 25 gelir vergisi avantajı vardı, kurumlar vergisi yoktu. Türkiye’den alıp burada işledikleri malzemede KDV ve gümrük yoktu. Prosedürler aza inmişti, dolayısıyla ciddi avantajları olan yerlerdi. 2004’te kanun değişti, Maliye geriye dönük uygulama içine girdi, vergi için firmaların peşine düştü. Teşvikler baltalandı. Bunlar yatırım yapmak isteyen firmaları ürküttü. Maç devam ederken kural değişmez diye bilinir, ama serbest  bölgelerde oyunun ortasında kural değiştirildi.”

  BELGE ZENGİNİ

  Türkiye’de insan iş gücünün iyi ve kaliteli olduğunu söyleyen Kaya Tuncer, 1,5 yıl önce global krizde bölgedeki fabrikalarda işini kaybeden 3 bin kişinin yeniden iş bulduğunu anlattı. Türkiye’de 20 serbest bölgede çalışan 40 bin kişinin 15 bini ESBAŞ’ta istihdam ediliyor. Tuncer, ESBAŞ’ın ISO 9001:2000 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gibi dünyada 4 kalite belgesine sahip ilk Türk serbest bölge kurucu ve işleticisi olduğunu açıkladı.

  YATIRIMLAR

  Gaziemir’de 77’si yabancı 240 firmanın üretim yaptığı ESBAŞ’ın Türkiye’de en fazla yabancı ve teknoloji yatırımı çeken bölge olduğunu savunan Kaya Tuncer, 20 yılda bölgeye 600 milyon dolarlık yatırım  yapıldığını, ticaret hacminin bu sürede 36 milyar doları aştığını kaydetti.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı