Ege Haberleri

  Senarist Birol Tezcan gençlerle bir araya geldi

  Ferah IŞIK / DENİZLİ
  18.02.2015 - 23:52 | Son Güncelleme:

  SENARİST Birol Tezcan, Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Sinema Kulübü'nün davetlisi olarak geldiği Denizli'de gençlerle sohbet edip, tecrübelerini paylaştı.

  Gençleri sinema sanatının mutfağıyla tanıştıran ve sinema meraklılarını bir araya getirip kendilerini geliştirme imkanı sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Sinema Kulübü, "Behzat Ç.", "Beni Affet", "Bizim Evin Halleri" dizilerinin ünlü senaristi Birol Tezcan'ı konuk etti. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda, yoğun katılım ile gerçekleştirilen söyleşide, Birol Tezcan tecrübe ve deneyimlerini gençlerle paylaştı. Ünlü senarist Tezcan, söyleşiye katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, mesleğe başlama süreci ile ilgili bilgiler verdi. Tezcan, "Yaşadığımız koşulların bizi şekillendirip, yön verdiğini düşünüyorum. Tabiiki bu süreç bizden bağımsız bir şekilde gelişmiyor. Yazar Hikmet Çetinkaya'nın 'Anadolu Seyirleri' kitabında Çukurova'da başlayan ve Ankara'da sona eren bir tren yolculuğunun pencereden gördüklerini anlatıyor. Orada bir çobandan bahsediyor ve diyor ki, 'Çoban'ı çok bilge gördüm. Zaten bu güneşin altında kavrulan bir insanın bilge olmaktan başka şansı yoktur.' Bunu neden söyledim. Onun görünüşü bile insana bir şeyler kazandırıyor" dedi.

  Lisede öğretmenlerinin her hafta bir konuda bir kompozisyon yazmalarını istediğini anlatan Tezcan, şöyle konuştu:
  "Aslında bu bende farklı bir dokunuş yaratmıştı. Ardından Mersin Üniversitesi'nde Tiyatro Topluluğu Bölümünü kurduk ve ondan sonraki süreçte çalışmalarım ivme kazanmaya başladı. Çok şanslıydım, önemli isimlerden eğitim aldım. Eğitimimin ardından Devlet Tiyatrosu'na sözleşmeli olarak başladım. İşe başlamamın ardından yeni yazar ve senaristlere ihtiyaç olması ile bizi önermişler. Devam eden bir dizi olan 'Bizim Evin Hallerini' yazmaya başladım. Ardından 'Gönül Yokuşu' senaristliğini yaptım ve akabinde 'Behzat Ç.' başladı. Şu an 'Beni Affet' dizisi devam ederken öte yandan önümüzdeki ay 'Karakutu' isimli bir dizimiz de yayımlanmaya başlayacak" dedi.
  Söyleşinin ardından Birol Tezcan katılımcı gençlerin sinemaya yönelik sorularını cevapladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı