Ege Haberleri

  Selendi'de arazilere cansuyu

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)
  05.08.2016 - 14:19 | Son Güncelleme:

  MANİSA Büyükşehir Belediyesi, Selendi ilçesi, kırsal Tavak Mahallesi'nde turşuluk salatalık üretimi yapılacak 500 dekarlık tarım arazisini damla sulamaya açtı. Çalışmayla üreticinin ürünlerinde yüzde 50?ye yakın verim artışı alacağını söyledi.

  Kırsal kalkınma konusunda , proje üreten ve üreticiye destek sağlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Selendi'nin Tavak Mahallesi'nde başlatılan küçük ölçekli sulama göleti ve sondaja ait damla sulama tesisinin inşaatları tamamlandı. Turşuluk salatalık üretiminin yapılacağı alanda kullanıma hazır hale gelen sistemin bölge üreticisinin yüzünü güldüreceği belirtildi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, "Proje ile halihazırda hiç sulanamayan yaklaşık 500 dekar tarım arazisi damla sulama sistemi ile suyla buluşturuldu. Sulanacak bu arazilerde turşuluk salatalık dikimi gerçekleşecek. Proje ile yaklaşık yüzde 50'ye yakın verim artışı öngörüyoruz. Projede 3 bin 700 metre muhtelif çap ve ebatta PVC boru ile 37 vana ve bunlara ait bağlantı parçaları kullanıldı. Başkanlığımızca yapımı tamamlanan gölet, sondaj ve enerji nakil hattından oluşan tesisin maliyeti KDV hariç 123 bin 900 TL'dir. Tesis kendisini 2017 yılı içerisinde amorti edecektir" dedi.
  Tavak'a ve Selendi'ye hayırlı olsun
  Tarımın gelişmesine katkı sağlayacak proje ve hizmetlere büyük önem verdiklerini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de "Çalışmalarımıza Manisa'nın en doğusundan başlayacağımızın sözünü vermiştik. Bundan hareketle Selendi'ye önemli projeler kazandırdık. Sadece yol, köprü, asfalt, bina değil, tarım ve hayvancılık noktasında da Selendili hemşerilerimize katkıda bulunuyoruz. Bu kapsamda Tavak mahallemizde 500 dekarlık araziye hizmet verecek sulama tesisimizi üreticimizin hizmetine sunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çitçimizin üretimini yüzde 50 oranında arttıracağını öngördüğümüz yeni sulama tesisinin Selendi ve Tavaklı hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.


  Etiketler: arazi
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı