Ege Haberleri

  Şehitlikte binlerce kişi Mehmetçiğin kumanyasıyla iftar açtı

  Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)
  23.07.2012 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'de, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Şehitler Abidesi'nde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nca iftar yemeği düzenlendi.

  Şehitler Abidesi tören alanındaki iftar yemeğine katılan binlerce kişi, 97 yıl önce Mehmetçiğin cephedeki kumanyası olan tam buğday çorbası, arpa ekmeği ve su ile iftar yaptı.
  AK Parti İl Başkanlığı, ‘Dün Çanakkale’de İstiklal İçin Çarpıştık, Bugün İstikbal İçin Birlikte Çalışıyoruz’ sloganıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Şehitler Abidesi’nde iftar yemeği düzenledi. Şehitler Abidesi tören alanına binlerce kişilik iftar sofrası kuruldu. Yemeğe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun yanı sıra çok sayıda milletvekili ile binlerce partili katıldı. Şehitlikteki iftar yemeği için yemek pişirilen özel TIR’da 48 kazan buğday çorbası hazırlandı. İftar yemeği öncesinde Karan-ı Kerim okundu. Akşam ezanının okunmasının ardından konuklar orucunu, Mehmetçiğin 97 yıl önce Çanakkale Savaşları sırasında cephede yediği tam buğday çorbası, arpa ekmeği ve sudan oluşan mütevazı menüyle açtı.
  AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, iftar yemeğinden önce yaptığı konuşmada, “Biz istedik ki Ramazan akşamı mütevazı rızklarımızı yanımıza alarak Allah’ın katında bizimkiyle asla kıyaslanmayacak şekilde rızklanan bu şehitlerimizin manevi huzuruna gidelim. İftar edeceğimiz rızık da onların Çanakkale müdafaası boyunca en sık yedikleri o mütevazı menüleri olsun. Yani buğday çorbası, arpa ekmeği ve su olsun sadece. Vatanın bizlere hangi zorluklar altında amanet bırakıldığını, alemden bir şuur olarak kalbimizin en derin yerinde hissedelim istedik. Böylece bir kere daha dünyada imanla yola çıkmış, insanlardan daha güçlü bir silah olmadığını, davasına inanmış insanlar karşısında yeryüzünü tüm gelişmiş teknolojilerinin, tüm maddi güçlerinin bir anlam ifade etmediğini bütün ruhumuzla bir kere daha hissedelim istedik” dedi.
  Başkan Babuşcu, “Çanakkale sadece fedakarlığın, yiğitliğin, direnişin, adanmışlığın değil, aynı zamanda buram buram iman kokan bir kardeşliğin de adıdır. Çanakkale’de etnik kökenleri, mezhepleri ne olursa olsun, farklı yörelerden gelmiş şehitlerimizin yan yana sıralanan mezarları kardeşliğimizin, aynı ideal etrafında kenetlendiğimizin ve millet olma şuuruyla vatan toprakları üzerinde bağımsız yaşamamızın ruhuna işaret etmesi bakımından da son derece anlamlıdır. Çanakkale’deki şehitlerimiz mezarlarında yan yana Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, Arnavut, Makedon, Boşnak, Alevi, Sünni tüm şehitlerimiz bizim için, çokluk içinde birliğin, iman içinde dirliğin sembolü ve teminatıdırlar. Çanakkale, renklerin, tonların eriyip, sonra kardeşlik olarak fışkırdığı bir ruhun adıdır. Çanakkale, yeri geldiğinde Türkçe’nin, Kürtçe’nin, Lazca’nın, Çerkezce’nin, Boşnakça’nın, Arapça’nın vatanca ya döndüğü, imanca ya döndüğü kardeşliğin adıdır. Çanakkale hangi dinin güftesiyle söylenirse söylensin, notaları hepimiz için ortak olan kardeşlik şarkısının adıdır diye konuştu.
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı konuşmada, “Her biriniz bugün burada gönderdeki bayrağımızın dalgalanmasına vesile olan o yüce şehitlerimizin manevi huzurunda adeta birer melek gibi Allah’ın emrine uyarak, oruç tutup, iftarlarımızı onların manevi huzurunda açmak üzere buraya geldiniz. Bu toprakları Yunus’un aşkı, Mevlana’nın hoşgörüsü, Şeyh Edebali’nin tevazusu ile yoğrulmuş. Bu topraklardan nice kahraman ve yiğitler çıktı. Asırlardır bu topraklarda destanlar yazan milletin evlatları olarak bugün buradayız. Çanakkale’yi geçilmez kılan o yüce yürekli insanları bir daha minnetle yad ediyoruz ve diliyoruz ki, Rabbimiz bizi de onlarla birlikte cennette buluşturur. Geçmişini unutanların tarihini başkaları yazar. İşte burada, hangi şartlarda, hangi durumda ve nasıl bu mücadeleyi verdiklerini bizim hissetmemiz, anlamamız kolay değil. Bu topraklara en yüce varlıklarını, canlarını verirken, ‘vatan sağ olsun’ diyebilen o şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onlar burada kaderlerini paylaştılar. Sırası geldi, ekmeklerini düşmanıyla paylaştılar. Hoşgörü gösterdiler ve inançlarından gelen duygular ve anlayışla insanlığa buradan önemli mesajlar verdiler. Çok destanlar, şiirler, kitaplar yazıldı. Ama onlar ne kitaplara ne şiirlerin mısralarına sığmayacak kadar yüce insanlardı” dedi.
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu konuşmasını iftar yemeğinden sonra yaptı. Aksu, “Kutsal Ramazan ayında kahramanlıklar destanının yazıldığı bu kutsal mekanda bulunmaktan büyük onur duyuyorum. Ramazanlar bizlere insanlığımızın en güzel örneği olan kardeşliği, sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, dayanışmayı ve paylaşmayı hatırlatmaktadır. Ramazan bizlerin dini ve kültürel değerlerimizin inceliği, nezaketi ve zarafetidir. Ramazan bizim medeniyetimizin en önemli vasıflarından biri olan yeniden diriliş ve kendimize gelmenin manevi bir değeridir. Böyle günlerde kendimizi ötekinin yerine koymamız lazımdır. Düşkünün elinden tutmalı, sıcak bir tebessümün fakir fukarayı anlamanın ve yürekten bir kucaklaşmanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır” dedi.
  İftar yemeğinin ardından sahneye çıkan İbrahim Sadri, başta İstiklal Marşı olmak üzere şiirler okudu. İftar yemeği, partililerin Şehitler Abidesi yanındaki Mescitte toplu halde Akşam namazı kılmasıyla sona erdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı