Ege Haberleri

  Şehit acısı şiirlerde

  Ahmet BAYRAK MUĞLA, (DHA)
  01.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Elazığ’da iki yıl önce şehit düşen Muğlalı Jandarma Yarbay Alim Yılmaz’ın babası emekli uzman çavuş 70 yaşındaki Mehmet Yılmaz, oğluna duyduğu özlemi mısralarında dile getirdi.

  ELAZIĞ İl Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan Jandarma Yarbay Alim Yılmaz, 8 Nisan 2006’da Arıcak İlçesi Emirli Beldesi’ndeki karakol denetimi sırasında PKK’lı teröristlerin döşediği uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu hayatını kaybetti. Şehit Yılmaz, ardında gözüyaşlı bir eş ve iki çocuk bırakırken, ailesi de evlat acısıyla sarsıldı.

  Aradan 2.5 yıl geçmesine karşın emekli uzman çavuş olan baba Mehmet Yılmaz’ın yüreğindeki acı dinmedi, oğluna duyduğu özlemi şiirlerle dile getirdi. Acılı baba, yazdığı 7’şer kıtadan oluşan 214 ayrı şiire de "Benim Biricik Yiğidim ve Şehidim" adını verdi. Şiirlerde, kahramanlık, özlem, vatan sevgisi, yetkililere sitem ve PKK’ya nefret temaları işlendi. Yılmaz’ın önceki günlerde bir törende okuduğu şiirden çok etkilenen Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ise tümünü bir kitapta toplama sözü verdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilen şehit babasının şiirleri, yayıma hazır hale getirildikten sonra Muğla Valiliği’nce kitap olarak bastırılacağı bildirildi.

  Garip ilham geldi

  Mısralar aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da sitem dolu sözler ileten babası Yılmaz, PKK’nın biran önce kökünün kazınmasını istedi. Oğlunu kaybettikten sonra büyük bir boşluğun içine düştüğünü anlatan acılı baba, "PKK terörünü lanetliyorum. İki kızım, bir oğlum vardı. Oğlumu bu vatana şehit verdim. Ama onu kaybettikten sonra derin bir kuyunun içine düşmüş gibi oldum. Onu çok özlüyorum. Onunla hep gurur duydum. İlk şehit olduğu gün yaşadığım acı hala içimde. İlk bir iki ay, geceleri hiç uyuyamadım. Daha sonra uykumda şerit halinde yeşil yazılar görmeye başladım. Rüyamda gördüklerimi kaleme aldım. Ortaya şiirler çıktı. Daha önce hayatım boyunca hiç şiir yazmamıştım. Oğlumun şehit olmasının ardından bana garip bir ilham geldi. 214 şiirim var. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğim" diye konuştu.

  Geliri torunlarına

  Mehmet Yılmaz, kitap haline getirilecek şiirlerden elde edilecek geliri yetim kalan torunları Doğukan ve Batıkan’ın eğitimi için harcayacağını belirterek, "Oğlum şehit olduktan sonra arkasında iki yetim bıraktı. Gelinim Firdevs Yılmaz ev hanımı. Torunlarım Doğukan ve Batıkan okula gidiyorlar. Ben bu şiir kitabının satışından elde edilecek gelirin tamamını yetim kalan torunlarımın eğitimi için harcayacağım. Onların vatana millete hayırlı birer evlat olmalarını istiyorum" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı