Ege Haberleri

  Şefik serbest

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'de bir genç kıza hayatının baharında kıydı, raporla idamdan kurtuldu, tedavi tamamlandığı gerekçesiyle salındı. Ancak bırakılması, okulu da tedirgin etti

  EGE Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Şefik Dağaçar, 4 yıl önce okul arkadaşı Seval Erdoğan'ı, aşkına karşılık vermediği gerekçesiyle herkesin gözü önünde tabancayla öldürdü. Dağaçar, idama mahkum oldu, cezası müebbete çevrildi, kararı Yargıtay bozdu.

  Sessizce taburcu

  DAĞAÇAR, Adli Tıp Kurumu kararıyla bir yıl önce Manisa Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırıldı. Ancak, sağlık kurulunun, ‘‘Sosyal şifa bulmuştur’’ raporu ve Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla sessiz sedasız taburcu oldu.

  Öğrenci tedirgin

  HASTANEDEN çıktıktan sonra kayıplara karışan Dağaçar'ın okula dönmek için daha önce yaptığı başvuru İletişim Fakültesi Dekanlığı'nca hukuki incelemeye alınırken, öğrencilerin çoğunluğu, ‘‘Onu burada istemiyoruz’’ dedi.

  BABA ERDOĞAN

  İntikam alacağız

  SEVAL Erdoğan'ın geçmişte müteahhitlik yapan babası Şaban Erdoğan, Dağaçar'ın deli olmmadığını savundu, ‘‘Kendi başımızın çaresine bakacağız. Ya yıkılacağız, ya da intikamımızı alacağız’’ dedi.

  BAŞHEKİM ERMETE

  Benzeri çok var

  MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Levent Ermete, Dağaçar gibi, TCK'nın 46'ncı maddesi gereği gelen birçok hastanın, bir yıllık tedavi sonucu ‘sosyal şifa bulmuştur’ kararıyla salındığını söyledi.

  Öğrenciler (soldan) Yasemin Ender, Şenaş Şanlıoğlu, Ender Ayna, Nergis Özkural, serbest kalan Şefik Dağaçar'ın okula dönmesi halinde dışlanabileceğini, bunun da benzer olaylara yol açabileceğini söyledi.

  EGE Üniversitesi İletişim Fakültesi 4'ncü sınıf öğrencisi Şefik Dağaçar, aşkına karşılık vermeyen 3'ncü sınıf öğrencisi Seval Erdoğan'ı 4 yıl önce okulda herkesin gözü önünde tabancayla öldürdü. Tukuklanıp yargılanan Dağaçar'a verilen idam cezası müebbet hapse çevrildi. Dağaçar hakkındaki kararı Yargıtay, akli dengesini belirten raporun Adli Tıp Kurumu'ndan alınmadığı gerekçesiyle bozdu. Adli Tıp Kurumu cezai ehliyeti olmadığı yolunda karar verince TCK'nın 46'ncı maddesi gereği Dağaçar, 30 Kasım 1999'da, en az bir yıl gözetim altında tutulmak üzere Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne gönderildi. Türkiye ‘‘af’’la uğraşırken, Dağaçar, hastanenin 8 doktorunun bulunduğu heyetin verdiği ‘‘Sosyal şifa bulmuştur’’ raporu ve İzmir Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla, taburcu edildi.

  Dekan inceletiyor

  TEDAVİ gördüğü sırada çıkan öğrenci affından yararlanmak amacıyla Ege Üniversitesi'ne mektupla başvuran Dağaçar'ın durumu hukuki inceleme altına alındı. Konunun detaylı olarak inceleneceğini belirten İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Işık Özkan, ‘‘Durum değerlendirmesi yapacağız Bu konunun hukuki olarak incelenmesi gerekiyor. Doğrusu neyse o olacak’’ diye konuştu.

  DAĞAÇAR'ın serbest kalışı Ege Üniversitesi öğrencileri arasında da panik yarattı. Özellikle Şefik'le aynı sınıfı paylaşan öğrenciler rahatsız oldu. Çoğu öğrenci Dağaçar'ın okula dönmesinin panik yaratacağını belirtirken, bazıları tedavi tamamlandığı için öğrenimine devam edebileceğini söyledi.

  Çivici yalnız kaldı

  BİR dönem, azılı katillerin barınağı haline gelerek dikkatleri üzerinde toplayan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, 4 kişiyi başlarına çivi çakarak öldüren Süleyman Aktaş'a kaldı. Köşk Canavarı Atilla Özdemir'in geçen yıl ağabeyi tarafından, İzmirli sapık Ayhan Kartal'ın da koğuş arkadaşları tarafından öldürülmesi, Şefik Dağaçar'ın da serbest kalmasının ardından, gözler Aktaş'a çevrildi.

  BAŞHEKİM: Benzeri çok var

  MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Dr. Levent Ermete, Şefik Dağaçar gibi, TCK'nın 46'ncı maddesi gereği gelen birçok hastanın, bir yıllık tedavi sonucu, ‘‘Sosyal şifa bulmuştur’’ kararıyla salındığını söyledi. Ermete, ‘‘Medyanın üzerinde durduğu kişiler biliniyor. Oysa biz daha birçok kişiyi raporla serbest bırakıyoruz. Bunların şuç işleme oranı diğer normal insanlar gibi. Benim, sizin suç işleme oranımız neyse o. Sadece, daha önce suç işleyip tedavi gören, salıverildikten sonra yine suça devam eden Süleyman Aktaş, hayatının sonuna kadar misafirimiz. Ayhan Kartal da aynı durumdaydı. Öldürülmeseydi, hayatını hastanemizde geçirecekti’’ dedi.

  ACILI BABA: İntikamı alınacak

  SEVAL Erdoğan'ın geçmişte müteahhitlik yapan babası Şaban Erdoğan, Dağaçar'ın serbest bırakılmasının yanlış olduğunu belirterek, ‘‘Zaten Şefik deli değildi. Akli dengesi yerinde değil kararının verilmesi bizi yıkmıştı. Hukuk mücadelemizi kazanamadık. Devlete güvenmemiz yanlışmış. Ya yıkılacağız, ya da intikamımızı kendimiz alacağız. Zaten maddi olarak da yıkıldık. Maddiyat olmayınca, hukuk da olmuyor. Bir evladın bedeli bu olmamalıydı. Ailemiz yıkıldı. Ticari hayatımız bitti. Bir de Şefik'in serbest bırakılışı tuz biber ekti. Artık kimseye güvenimiz kalmadı. Kendi kendimize bir şeyler yapmaya çalışacağız’’ dedi.

  Şefik Dağaçar duruşmalarda ilginç tavırlar sergiledi. Bazen sakin bazen de hırçın bir tavır izleyen Dağaçar'ı Adli Tıp Kurumu'nun verdiği rapor kurtardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı