Ege Haberleri

  Savaş tuvalde barışa dönüştü

  Erdem SÜREK - Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)
  09.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Savaşları’nda yaşamlarını yitiren askerlerin anısını yaşatmak, Türk ve Avustralyalı sanatçıların eserleriyle ortak sergi açmak amacıyla Gelibolu Anma Kulübü’nün (Gallipoli Memorial Club) ilkini 2006’da düzenlediği, "Çanakkale Resim Yarışması" sonuçlandı.

  Bir ayağı da Avustralya’da "Gelibolu Resim Yarışması" olarak devam eden yarışmaya bu yıl 59 eser katıldı, aralarından seçilen 23’üyele Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nde sergi açıldı. Yarışmada, "Bir Gün Daha Böyle Başladı" isimli eseriyle birinci olan Semral Sağlam ödülünü Gallipoli Memorial Club Yöneticisi ve Mali Sorumlusu John Brogan’dan aldı. Osman Selçik "Karşılama" adlı eseriyle valilik, Baybora Temel "Zararlı" ile Avustralya Büyükelçiliği, Serdar Kul "An ve An Çanakkale" ile rektörlük, Nurten Coudrains "Düğün" ile jüri özel ödüllerini aldı. Ödülleri Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Andrew Koç Mcdonald, Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir, Gelibolu Memorial Derneği Başkanı Niyazi Adalı verdi.

  Birbirimizi çok sevdik

  Coudrains, dedesi Osman Çavuş ile Fransız eşi Jacgues Coudrains’ın büyük amcasının Çanakkale Savaşları’na katıldığını ve gazi olduklarını belirtti, "Dedelerimiz savaştı. Ancak biz eşimle karşılaştık ve birbirimizi çok sevdik. Dedelerimiz anısına bu resmi yaptım. Resim bizim düğünümüzü anlatıyor" dedi.

  Rektör Prof. Dr. Akdemir, yarışmanın savaşta yaşanan kahramanlıkları tema alan resimleri ortaya çıkarmak, sonrasında yaşanan dostlukları anlatmak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

  Konsolos Mcdonald ise, Çanakkale Savaşları’nın hem Türkiye, hem de Avustralya için çok önemli olduğunu belirtti, "Gelibolu’da Türkler ve Avustralyalılar arasında özel ilişki kuruldu. Yarışmayla bu özel ilişki devam ediyor. Bu proje çok önemli. Çanakkale Savaşları insan ruhunun azmini gösterir" dedi.

  Brogan da bu yarışmayla kahramanların miraslarını yaşatmayı amaçladıklarını ve eserlerle Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı olan 2015’de Türkiye ile Avustralya’da sergi açılacağını bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı