Ege Haberleri

  Sarıkamış şehitleri için yürüdüler

  Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)
  05.01.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’de, Sarıkamış şehitlerini anmak için yürüyüş ve tören düzenlendi.

  Çanakkale Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen "Asım’ın Nesli Asrın Yürüyüşünde" isimli Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’ndan başladı. Oluşturulan kortejde Çanakkale Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nuammer Uslu, Gençlik Merkezi üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı. Korteje katılanlar Sarıkamış türküleri eşliğinde ellerinde Türk bayrakları ile Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, Balıkesir Caddesi, Piri Reis Caddesi ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi güzergahından Morabbin Parkı’na kadar yürüdü.

  Sarıkamış şehitleri için yürüdüler

  Burada Sarıkamış Şehitleri’ni anmak için düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’ın okunmasıyla ile başladı. Gençlik Lideri Esin Akar yaptığı konuşmasında, 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birliklerin Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken, kara kışa yenik düştüğünü belirtip, "Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil, şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmiştir" dedi.

  Çanakkale Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu ise tarih şuurunu, milli bilinci yükseltmenin ve geliştirmenin en önemli unsurlarından birisinin atalarımızı ve tarihimizi anmak olduğunu belirterek, "Atalarımız, bizlerin bu duygularından mutlaka haberdar oluyor. O bilinç ve şuurla Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de bu destan yaratmış kentin evlatları olarak bugün burada bulunuyoruz. Dileğimiz o dur ki binlerce insanın katıldığı büyük anma toplantılarıyla hatırlayalım şehitlerimizi. Bu bilincin gelişmesi her şeyden daha önemlidir. Şehitlerimizin ruhları şad olsun" diye konuştu.

  Sarıkamış şehitleri için yürüdüler

  AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir ise "Bu Pazar sabahında içimizdeki vatan aşkıyla, ecdadımıza olan saygıyla, vatan ve millet sevgimizle bayraklarımızı aldık ve kahraman ecdadımızı anarak, onları içimizde hissederek yürüyüşümüzü tamamladık. Bu millet her zaman ecdadına sahip çıkmıştır. Çünkü bu milletin ve ülkenin geçmişi kahramanlıklarla doludur. Sarıkamış bir vatan toprağıydı tıpkı Çanakkale gibi. Çanakkale gibi kahramanlık destanının yazılmış olduğu bu topraklarda Sarıkamış şehitleri ve gazilerimiz de aynı heyecanla, aynı ulvi amaçla yollara düşmüşlerdi. Sarıkamış da vatan parçasıydı, Çanakkale’de vatan parçası. Bu millet vatanın her karışışını, her çakıl taşını, her bir santimetrekaresini savunmak için Çanakkale’de olduğu gibi Sarıkamış’ta da gözünü kırpmadan kara toprağa girmeyi başarmış ve becermiştir" dedi. Anma töreni katılımcılara bardakta çorba ikramıyla sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı