Ege Haberleri

  Santral için ağaç kıyımı

  Mustafa SARIİPEK / KÖYCEĞİZ, (DHA)
  17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Köyceğiz Yuvarkalçay’a Beyobası Hidroelektrik Santralı kurmak için Akfen Holding 48 yıl 2 ay süreyle üretim izni aldı.

  Santral ve yardımcı tesisler için kamulaştırma tamamlandı, köylülerin paraları bankalara yatırıldı. Ancak, yılda sadece 60 bini yabancı olmak üzere yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği Yuvarlakçay’da, çok sayıdaki endemik bitkinin zarar göreceği, binlerce ağacın kesileceği ve arazilerin sulanamayacağı gerekçesiyle köylüler ve bölgedeki restoran
  sahipleri yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a dava açtı. Dava henüz sonuçlanmazken, santral çalışmalarının başlatıldığı ve tesise gidecek orman yolunun genişletilmesi amacıyla yüzlerce ağacın kesildiği ortaya çıktı. Restoran sahipleri, köylüler ve çevreciler tepki gösterdi.
  Karşı değiliz ama
  Restoran sahiplerinden Cemal Sıkkın, santrala karşı olmadıklarını belirtti, şunları söyledi:
  “Bizler mağdur edilmeden bu santral çok rahat kurulabilir. Bölgemizde bunun örnekleri mevcut. Yürütmeyi durdurma için dava açtık bunu bile dikkate almıyorlar. Mahkeme devam etmesine rağmen harıl harıl santral çalışmaları sürüyor. Şu anda sadece araçların rahat çalışabilmesi için mevcut ortam yollarını genişletmek amacıyla yüzlerce ağaç kesildi. Çalışacak işçilere lojman tutuldu. Yakıt alınacak petrol istasyonları ile anlaşmalar tamamlandı. İleride ağaç kıyımı binleri aşar. Köylüler ve bölge yaşayanları olarak binlerce imza toplayıp gereken yerlere ulaştırdık.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı