Ege Haberleri

  Şangay’da büyük yarış

  Hürriyet Haber
  22.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şangay kentinde düzenlenen EXPO 2010 Fuarı çerçevesinde Çin’e giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki İzmir heyeti, dünyadaki en iyi 48 şehir uygulaması arasında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Büyük Kanal Projesi’nin anlatıldığı stantta incelemelerde bulunurken, çeşitli ülkelerin EXPO temsilcileriyle de bir araya gelerek İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusunda nabız yokladı.

  Çok önemli çalışma
  Başkan Kocaoğlu, “Daha iyi bir şehir, daha iyi bir yaşam” temasıyla 183 ülkenin katıldığı EXPO 2015’te Seul, Hong Kong, Sao Paulo, Rotterdam, Londra, Bilbao, Paris, Osaka, Barcelona, Düsseldorf, Montreal, Chicago, Moskova ve Santiago gibi dünyanın önde gelen kentlerinin yer aldığı “Dünyadaki en iyi şehir uygulamaları” bölümünde 200 metrekarelik bir stantta gerçekleştirilen İzmir tanıtımının çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Burada sadece Büyük Kanal Projesi’ni değil, aynı zamanda İzmir’i de tanıtıyoruz. EXPO 2010’u Ekim ayına kadar 7 milyon kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini düşünürseniz, yapılan işin önemi kolayca ortaya çıkacaktır” dedi.
  Heyette yer alanlar
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki İzmir heyetinde Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Balçova Belediye Başkanı M. Ali Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ö. Mustafa İnce, Urla  Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Torbalı Belediye Başkanı R. İsmail Uygur, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile bazı Büyükşehir bürokratları yer aldı.
  Pavyonları ziyaret
  Şangay’daki ilk günlerinde, EXPO alanında düzenlenen Türk Günü törenlerine katılan İzmir Heyeti, İzmir Standı’ndaki temasların ardından çeşitli ülkelerin pavyonlarını ziyaret ederek EXPO yetkilileriyle görüş alışverişinde bulundu. Başkan Aziz Kocaoğlu, Yunanistan’ın EXPO temsilcisi Giorgos Papastergiopoulos ile Hırvatistan Komiseri ve EXPO Delegesi Ivica Maricic ile de görüştü.

  2 bölümden oluşuyor

  EKOLOJİK STANTŞangay EXPO’da yer alan İzmir standı, 2 ana bölümden oluşuyor. ‘Kültürel’ alanda ofis, açık bar alanı ve toplantı bölgeleri bulunuyor. Zeminin tamamı geleneksel siyah-beyaz dalgalı yer döşemelerinden oluşuyor. Bu döşeme Konak Pier-Alsancak arası sahil kesiminde bulunan geleneksel siyah-beyaz dalgalı döşeme ile kaplandı. İkinci bölüme ise ‘Doğal’ alan adı verildi. Burada, şeffaf bir camın altında İzmir kentinin uydu görüntüsü yer alıyor. Uydu görüntüsünün üzerinde, Büyük Kanal Projesi kapsamında bulunan tüm atıksu toplama kanallarını, hatlarını, pompa istasyonlarını ve atıksu arıtma tesislerini gösteren ışıklı tüpler yer alıyor. Tasarımı İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından yapılan stant alanında bulunan her türlü malzeme, ekolojik ve çevre dostu olarak seçildi. Stant alanı ayrıca engelli kişilerin de rahatlıkla dolaşabileceği şekilde düzenlendi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı