Ege Haberleri

  Sandık yine boş kalacak

  Mehmet YENEN / SİMAV, (DHA)
  03.08.2014 - 00:22 | Son Güncelleme:

  KÜTAHYA Simav’ın Yerel Yönetimler Yasası’yla köye dönüştürülen 62 yıllık beldesi Kuşu’daki bin 467 seçmen, 30 Mart yerel, 1 Haziran’daki muhtarlık seçimini boykot etti, sıra 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığına geldi.

  Muhtar vekili olyarak atanan ortaokul müdürü Feridun Aktay her gün sık aralıklarla yaptığı anonslara rağmen kimsenin seçmen kağıdını almaya gelmediğini belirterek, “Bin 467 dolayındaki seçmen oy kağıtlarını almaya gelmediği gibi ben kendilerine vermek için ayaklarına gittiğimde de ‘nasıl olsa seçimde oy kullanmayacağız’ diyerek almak istemiyorlar. Oy kağıtları elimde kaldı” dedi.

  Deprem yüzünden

  Kuşuluların nüfuslarının 2 binin altına düşmesini 19 Mayıs 2011’deki depreme bağladığını vurgulayan Aktay, şunları söyledi: “Depremde can güvenliği açısından beldeyi terk etmek zorunda kaldıklarını ileri sürüyorlar. Daha sonra döndüklerini ve 2012-2013 ve 2014 nüfuslarının 2 binin üzerinde olduğunu ifade ediyorlar. Beldelerinin haksız bir şekilde köye dönüştürülmesini kabullenemiyorlar. 6 kişi bireysel olarak Ankara İdare Mahkemesi’ne bireysel dava açtı, lehlerinde sonuçlanacağına yürekten inanıyorlar. Davalar sonuçlanıncaya kadar hiçbir sandığa gitmeyeceklerini söylüyorlar.”

  Karar vermişler

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kuşuluların sandığı protesto edeceklerini söylediğini belirten Aktay, şöyle dedi:

  “Köy halkı ‘Biz isyan etmiyoruz. Devlete başkaldırmıyoruz. Demokratik bir tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bir zamanlar ilçe namzedi olan beldemizin köye dönüştürülmesini hazmedemiyoruz. Hem devlet, hem de mahkemelerin bizim haklı olduğumuzu göreceğine inandığımız için cumhurbaşkanı seçiminde de oy kullanmamaya karar verdik’ diyorlar. Bekleyip göreceğiz.”


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı