Ege Haberleri

  Sanayiciye Küba’dan davet var

  Hürriyet Haber
  02.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de bulunan Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Egeli işadamlarına, petrol, turizm ve inşaat sektörüne yatırım yapma önerisinde bulundu.

  BU yılki İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu ülkesi Küba’nın Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, yatırım çağrısı yaptı. Barış Derneği’nin davetiyle geldiği İzmir’i Havana’ya benzeten Büyükelçi, ülkesi ile Türkiye arasında iyi ilişkiler bulunduğunu, ekonomik, politik, ticaret ve diplomatik ilişkilerin her geçen zaman diliminde artışını sürdürdüğünü söyledi.

  Turist sayısı arttı

  Türkiye’den Kübaya giden turist sayısındaki artışın da memnuniyet verici olduğunu dile getiren Büyükelçi Ernesto Gomez Abascal, "Küba’ya sempati duyanların çokluğunu görüyorum. Bu çok önemli. Küba mesafe olarak çok uzak olmasına karşın öyle bir duygu görüyoruz. Tarihimiz, dinimiz, kültürümüz farklı olmasına rağmen bu farklılık hiçbir engel olmuyor dostluklar için. Türk işadamları Latin Amerika’da çok yaygın değil ama yavaş yavaş artış var" dedi.

  YATIRIM İÇİN ALANLAR BELLİ

  Yatırım alanlarının belirli olduğunu söyleyen Büyükelçi Abascal, "Bizim için özel bir yatırım olacaksa, biz daha önem veririz. Özel teknoloji gerektiren bazı sektörler yabancı yatırıma açık. Petrol alanında araştırma yapacak olan firmalara kapımız açık. Golf tesisleri, yat limanı kurulabilir. İşadamlarını bekliyoruz" dedi.

  REKOR TİCARET

  Geçen yıl Küba ile Türkiye arasındaki ticaretin rekor kırıldığını açıklayan Abascal, "Türk şirketleri Küba’da ticaret yapıyor. Karşılıklı ticaret ilişkimiz 45 milyon dolara geldi. Bundan daha fazla olacak" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı