Ege Haberleri

  Sanayicinin seçim günü

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atatürk Organize Sanayi Bölgesi aylardır süren seçim kulislerine bugün nokta koyacak. İki adayın listesinin yarışacağı bölgede şeffaf sandıklar hazırlandı.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB), yeni başkanını belirlemek için bugünseçime gidiyor. İlk seçimli Genel Kurulu’nu 2003’de yapan İAOSB’nin 9. Genel Kurulu’nda mevcut başkan Hilmi Uğurtaş ile Bayram Talay’ın hazırladığı listeler yarışacak. Bugün 14.00’de Bölge Müdürlüğü Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılacak genel kurulda, 594 sanayicinin oy kullanma hakkı bulunuyor. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan İAOSB’de 30 bin çalışan ile 530 firma faaliyet gösteriyor.

  Son kez aday

  İAOSB’nin sekiz yıldır başkanlığını yürüten Hilmi Uğurtaş, başlattıkları yeni projeleri tamamlamak için son kez aday olduğunu söyledi. Tekrar seçilmeleri durumunda İAOSB’nin projelerle bugün geldiği noktayı bir kez daha aşacağını dile getiren Uğurtaş, yönetime geldikleri 2003’den bugüne kadar 130 milyon TL tutarında yatırım yaptıklarını aktardı. Uğurtaş, “Bizim en büyük referansımız, 8 yıldır bize karşı oluşmuş olan güvendir, hayata geçirdiğimiz projeler ve nihayetinde İAOSB’nin bugün geldiği noktadır. Bu noktada bölgemiz, Türkiye’de örnek gösterilen bir organize sanayi bölgesi konumuna geldi. Ayrıca, Türkiye’deki OSB’lerin ortak sorunlarına çözüm üretmede de lider kabul edilen ve sözü dinlenen bir saygınlık kazandı” dedi. Uğurtaş, 2003’ten bu yana belirledikleri projelerin tamamını hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

  Hedefi 2 dönem

  İlke Grubu olarak yönetime talip olan Bayram Talay ise seçimlerde iddialı olduklarını belirterek, sanayicinin rekabet gücünü artırarak, dünya pazarlarında söz sahibi olması için yola çıktıklarını dile getirdi. Talay, İzmir’in üstüne haksız yere yapışmış olan ataleti, dinamizme, bireysellik ve benciliği, katılımcılık ve paylaşımcılığa dönüştürmek için aday olduklarını belirti. 2 dönem başkanlık projeleri için 6 aylık çalışma yaptıklarını anlatan Talay, “Bölgeye en iyi hizmeti sunmak için aday olduk. Projelerimizi hayata geçirmek için 2 dönem başkanlık hedefliyoruz. Bu süre sonunda görevi arkamızdan gelecek arkadaşlara bırakacağız. Eğer seçimi kazanamazsam yeniden aday olmam” dedi.


  TALAY’IN PROJELERİ

  · Sanayicinin enerji giderleri yeni projelerle düşürme, fuar ve ticaret heyeti organizasyonları, bölgeye hayvan barınağı, entegre güvenlik sistemi, ortak AVM ve outlet center, KOBİ’ler için proje yönetim merkezi, sosyal organizasyon sayısı artırılacak, meslek Lisesi ve yüksek okulu, kadın-genç girişimciler ve duayenler danışma kurulu, üniversite-sanayi işbirliğini artıracak projeler, kamu ve yerel yönetimlerle işbirliği, ulaşım sorunlarına çözüm.

  UĞURTAŞ’IN PROJELERİ

  · Atık suyun geri kazanımı, termik santral, Sanayiciler Vakfı, teknik Üniversite, endüstri meslek lisesi, yeni imar planı, endüstriyel katı atıkların toplanması, hızlı internet ve ekonomik haberleşme, SCADA projesi, mobese sistemi, teknopark, sanayici aktivite merkezi, bayanlar birliği, fuar ve iş gezisi organizasyonları, MBA programı, enerji verimliliği, katılımcı hattı, sanayici destek ofisi, antrepo kurulması, imaj düzenlemeleri, OSB’lerle ilişkiler, eğitim programları, sanat ve spor etkinlikleri, çalışanlara yaz şenliği.


  ÖRNEK BÖLGE

  Türkiye’nin en büyük en modern organize sanayi bölgelerinden birisi olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, 1990 yılından bu yana 7 milyon 500 bin metrekare alanda kurulu 530  fabrika ile ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Firmaların 200’ünün ihracat yaptığı bölgede, 30 bin kişi istihdam ediliyor.Yıllık cirosu 4 milyar, ihracatı 2 milyar, ithalatı ise 1 milyar dolar civarında olan İAOSB’de firmalar 2004’ten bu yana doğalgaz kullanıyor ve 1996’dan itibaren kendi enerjisini üretiyor.


  İZMİR BORSASI


  İZMİR Ticaret Borsası’nda pamuk piyasası sakin. Standart 1 garanti pamuklar peşin 7.00 lira.Endeksi 40243. 745 ton işlem oldu. Çekirdeksiz kuru üzüm piyasası alakalı. 170 ton üzüm 3.55 ile 3.75 liraya satıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı