Ege Haberleri

  Sanayicinin kredi derdi

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  06.12.2009 - 21:42 | Son Güncelleme:

  Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Uğurtaş, bankaların kredi politikalarını eleştirdi: Artık şu insafsız kredi oranlarını destekleme fonu katkısıyla makul düzeylere çekin.

  izmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı tarafından düzenlenen “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destek ve Krediler” konulu panel, yoğun bir katılımla gerçekleşti. Panel öncesi bir açılış konuşması yapan İAOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş bankalar ve KOSGEB’in kredi politikalarını eleştirdi. Kriz ortamında gösterdikleri çabadan dolayı KOSGEB’e ve TOSYÖV’e teşekkür eden Uğurtaş, “Ancak bankalara teşekkür edemiyorum. Kredi kaynakları genellikle teminatı karşılayabilecek büyük kuruluşlara veriliyor. Oysa ki kaynaklar kredi ihtiyacı olan ama teminatta zorlanan KOBİ’lere verilmeli. Bankalardan ricamız, artık şu insafsız kredi oranlarını destekleme fonu katkısıyla makul düzeylere çekin” diye konuştu.

  KOSGEB’E KREDİ ELEŞTİRİSİ

  Konuşmasında KOSGEB’in kredi kullanımını hizmet ve ticaret sektörüne genişletmesine de değinen Uğurtaş, şöyle konuştu: “KOSGEB kaynaklarını doğru şekilde kullanmalı. Son verilen desteklerin büyük kısmının ticaret kısmına gittiğini biliyoruz. Ayrıca 25 bin TL’lik destek de çok düşük. Bunu yaparsanız istihdam yaratacak sanayiye kaynak dağıtamazsınız. Türkiye süratle istihdamı yaratacak üretime destek olmalı. Üretim olmadıkça ticaret yapan şirket sayısının artması bizler için bir şey ifade etmiyor.”

  BİRLİKTE ÜRETİME ODAKLANILMALIYIZ

  TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Develi de, Türkiye’nin krizi Ar-Ge ve inovasyona dayalı girişimcilikle aşacağına inandığını belirterek KOBİ’lerin sıkıntılarından kurtulması için katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini vurguladı. KOBİ’lerin Avrupa Birliği projelerinden yeterince pay almaları gerektiğine dikkat çeken Develi, “Bunun yanında teşvik politikalarında aksayan yanlar düzeltilmeli. Dört bölge yetersiz, en az beş bölgeye ayrılmalı. İller ve sektörler bazındaki sorunlar da düzeltilmeli” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı