Ege Haberleri

  Sanayici krizi el ele aşacak

  Hürriyet Haber
  22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli sanayiciler kümelenme modeli ile krizi atlatacak. İlk proje maliyeti düşürmek hedefiyle Atatürk OSB’de makine ve metal sektörlerinde başladı.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri “Kümelenme modeli” ile maliyetlerini düşürme yolunda önemli bir adım attı. Bölgede Temmuz ayında başlayan “İAOSB Makine, Metal ve Döküm Sektörleri Rekabet Gücünün Küme Yaklaşımı ile Artırılması” isimli proje, ortak satın alma organizasyonları ile yeni bir boyut kazandı. Bundan böyle, kümelenme yaklaşımı ile İAOSB sanayicileri bazı mal ve hizmetleri piyasa fiyatının altında satın alacak ve böylece maliyetleri önemli oranda azalacak.  İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Türkiye’de kümelenme çalışmasını hayata geçiren ilk organize sanayi bölgeleri arasında yer aldıklarını belirterek, altyapıyı tamamladıklarını, bundan sonraki hedeflerinin bölge firmalarının işlerini geliştirmek olduğunu anlattı.
  İlk kümelenme projesini bölgedeki toplam firma sayısının üçte birini oluşturması nedeniyle makine, metal ve döküm sektörlerinden başlattıklarını söyleyen Uğurtaş, şöyle dedi:
  “Sonuçlara göre diğer sektörlerde de kümelenme çalışması gerçekleştireceğiz. Ar-Ge ve İnovasyon gibi çalışmalara önem vermek zorundayız. Bu çalışmaları KOBİ’ler tek başlarına yürütemeyeceği için kümelenmeyi önemsiyoruz.”

  ÖNCE MALİYET

  İAOSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Küme Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Özbek, “Birlikten Güç Doğar sloganı ile yola çıktık. Ortak menfaat elde etmek için birbirimize güvenip kenetlenmeliyiz. Kümeler oluşturmalıyız. Kümelenmede ana tema, beraber güvenli, dürüstçe ihtiyacımız olan ekonomikliği elde etmek. Bireysel güçlerle her engeli aşmamız mümkün değil, birliktelik sağlanırsa bunun getirisini de göreceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı