Ege Haberleri

  Sanayici eğitime el atma kararında

  İZMİR (DHA)
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çiğli’de 598 firmanın yeraldığı, 35 bin kişinin çalıştığı Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin başkanı Hilmi Uğurtaş, yönetim kurulu üyeleriyle basın temsilcilerine tanıtım toplantısı düzenledi.

  Uğurtaş eğitime büyük önem verdiklerini bu amaçla bir vakıf kurmak için binin üzerinde sanayiciye çağrıda bulunduklarını açıkladı. Sanayicilerden katılım için para istemediklerini, kaynağı kendilerinin yaratacaklarını anlatan Uğurtaş, vakfın ilk etapta teknik meslek lisesi kurup burslu 450 öğrenciyi okutacağını açıkladı.
  Mevcut okulların ihtiyaca yanıt vermediğini, üniversite hedefi olmayanların meslek liselerine yöneldiğini hatırlatan Uğurtaş, şunları söyledi:

  “Meslek liseleri birinci amaç olarak görülmeli. Bu okulu bitirenler kesinlikle işsiz kalmayacak. Tariş’den satın aldığımız OSB’nin bitişiğindeki 400 dönümlük arazinin yarısını hizmet alanı olarak ayırdık ve onaylattık. Burada AVM kurulabilir. Bu okulun yıllık 3.5-4 milyon liralık giderini vakıf aracılığıyla buradan karşılayabiliriz.”

  Asıl hedef üniversite

  Eğitim hedeflerinin bununla sınırlı kalmadığını belirten Uğurtaş, Ege Üniversitesi ile meslek yüksek okulu açılması için anlaşmaya vardıklarını, binasını da kendilerinin yapacağını duyurdu. OSB’nin hemen yanında yeni kurulan Katip Çelebi Üniversitesi’yle de işbirliğine gittiklerini belirten Uğurtaş, teknopark kurmayı amaçladıklarını bildirdi. Tüm bu eğitim yatırımlarını gerçekleştirmek için sanayicilerin tümünün vakıfta olmasını bekledini anlatan Uğurtaş, “Nihai hedefimiz ise teknik üniversite kurmak. Öğrenci sayısı 3-4 bini geçmeyecek, sanayicinin ihtiyacı olan kaliteli mühendis yetiştirecek kupon bir üniversite istiyoruz” dedi.

  Uğurtaş’tan değerlendirme: Kapasite artıyor

  “Her yıl kapasite kullanımı yüzde 8-10 artıyor. TARİŞ’ten aldığımız alanın yarısını da 38 parsel halinde sanayicilerin kullanımına 6-7 ay sonra vereceğiz. Sürekli yeni talepler var ama yerimiz kalmadığından karşılayamıyoruz. OSB’ler arasında ayrıma neden olan bölgesel teşviklerin kaldırılması lazım. Bölgesel teşvikler Türkiye’nin içinde Çin’ler, Uzakdoğu’lar yarattı. Türkiye’nin her yerinde sanayiciye ihtiyaç var. Teşvikleri Türkiye sathına yaymak lazım. Bizim yerimiz olsa Manisa’ya kimse gitmez. Hemen bitişiğimizdeki askeri havaalanı ile aramızda geniş bir arazi var. Biz buranın da OSB’ye tahsis edilmesini istiyoruz. Artık bunların konuşulması gerekir diye düşünüyorum.”

  Başkanlar Kurulu sitemi

  “İzmir’deki Başkanlar Kurulu’nda niye OSB başkanları, yöneticileri yok? Bu bizim şikayetimiz. Bizlerin olmadığı yerlerde sanayiciler nasıl temsil ediliyor? Orada bizlerin de olması gerekir. Belki tüm OSB’ler değil ama üretimi, büyüklüğü belirli noktaya ulaşmış olanlar Başkanlar Kurulu’nda temsil edilmeli. Başkanlar Kurulu Başkanı üç ay önce destek sözü verdi ama hala bekliyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı