Ege Haberleri

  Sanal mahkemede ilk dava deneyimi

  Hürriyet Haber
  26.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, ilk dava deneyimlerini İzmir Adliyesi 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda yaşadı.

  4'üncü sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sanal Mahkeme” projesi, lisans eğitimlerinin son aşamasına gelen İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine meslek hayatları öncesi ilk duruşma deneyimini yaşattı.

  İzmir Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim, savcı ve avukat sıfatları ile temsili bir duruşma gerçekleştiren öğrenciler, gerçek bir dava dosyasından esinlenerek soruşturma ve kovuşturma evresinden karar aşamasına kadar bir davanın her anında gerçek zamanlı rol oynadı. Bir kamu davasının görüldüğü duruşmada, alacak tahsili anlaşmazlığı nedeni ile kişiyi hürriyetinden mahrum etme ve yağma suçunu içeren bir dosyanın görüşmeleri yapıldı. Dava öncesi herhangi bir provanın yapılmaması ve her öğrencinin görevine düşen rol ile ilgili duruşma sırasında ortaya gizli bir belge koyması duruşmaya ayrı bir heyecan kattı. Öğrencilere hazırlık aşamasında, İzmir Adliyesi Cumhuriyet Savcısı Nevhan Akyıldız, İzmir Barosu avukatlarından Pelin Turan, Gizem Gücüyeter ve Zekiye Özen İnci, İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Sevinç Arslan Hızal ve Arş. Gör. Elif Er Ağ, profesyonel destek verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı