Ege Haberleri

  Sanal alemde akıl almaz dolandırıcılık

  Osman GİRGİN / İZMİR, (DHA)
  30.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de lise öğretmeni Refet Ali Kayakıran’ın Facebook şifresini kırarak hesabını ele geçiren kişi ya da kişiler, site üzerinden arkadaşlarıyla irtibata geçerek öğrendikleri telefon numaralarına mesaj gönderip, mesaj başına 35’er TL’lerini aldı.

  ÇINARLI Endüstri Meslek Lisesi’nde makine öğretmeni olan 43 yaşındaki Refet Ali Kayakıran, geçen 18 Ocak’ta, mesai bitimi, Gaziemir’deki evine döndü. Bir süre dinlendikten sonra girmeye çalıştığı Facebook’taki hesabını açamayan Kayakıran, hesabının başkası tarafından ele geçirildiğini fark etti. Facebook profilindeki kişisel bilgileri ve fotoğraflarının kötü niyetle kullanılabileceğini düşünen Refet Ali Kayakıran, Gaziemir Polis Merkezi’ne giderek şikayet dilekçesi verdi.

  Arkadaşları kandırılmış

  Evine dönen öğretmenin kuşkuları ertesi gün gerçek oldu. Kayakıran, ertesi gün gittiği okulda, gece giremediği Facebook’taki hesabı üzerinden arkadaşlarıyla yazıştığını öğrendi. Arkadaşlarının, “Telefon numaralarımızı istedin. Bir süre sonra telefonumuza, bir şirketten mesaj geldi, onay başına da 35 TL kesildi” demesi üzerine şaşkına dönen Refet Ali Kayakıran, arkadaşlarına durumu anlattı, bir kez daha polise gidip yeniden şikayetçi oldu.

  Olayın şokunu atlatamadı

  Olayın şokunu halen üzerinden atamadığını söyleyen Kayakıran, “Yaklaşık beş yıldır Facebook kullanıyorum. Böyle bir şey ilk kez başıma geldi. Facebook hesabımı açtığımdan beri aynı şifreyi kullanıyorum. Tehlikeli olduğunu söylerlerdi. Benim de başıma gelecekmiş. Keşke şifremi daha fazla karakterden oluşturup, sık sık değiştirseydim” dedi.

  İnsanımızın iyi niyetli olduğunu dile getiren Refet Ali Kayakıran, “Bir arkadaşım mesajı bir kez onaylamış, 35 TL almışlar. Diğer bir arkadaşım dört kez onaylamış, 140 TL’sini almışlar. Arkadaşlarım bana güvenerek bu mesajları onaylamışlar. Belki daha beni aramayan, belki dolandırıldığının henüz farkına varmayan başka insanlar da var. Bence bu tip mesajları aldığımızda hemen güvenmemeli ve cevap vermemeliyiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı