Ege Haberleri

  Samba diyarında zeytinyağı tadı

  Burcu TANER, (DHA)
  02.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın 6. buyuk ekonomisi olan Brezilya’ya iki yıl önce yerleşerek ilk Türk şirketi olan “KırmızıBeyaz” mobilya fabrikasını kuran genç girişimci Umut Eker, şimdi de zeytinyağı ve kuru yemiş mağazası açmak için harekete geçti.

  Manisalı genç girişimci Umut Eker, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği yapacak Brezilya pazarındaki hareketlilikten pay almak için harekete geçti. İki yıl önce bu ülkede mobilya mağazası kuran Eker, şimdi de yoğun talep üzerine Sao Paulo’da zeytinyağı ve kuruyemiş üzerine mağaza açmayı planlıyor.
  Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra mobilya satış ve üretimi ile uğraşan 33 yaşındaki Eker, 2009 Aralık sonunda Brezilya’ya yaptığı bir ziyaretin sonunda yatırım kararı aldı. “Asıl amacımız bir mobilya üreticisi olarak Brezilya’nın inşaat sektöründe gösterdiği ilerleme sonucu ortaya çıkacak mobilya üretim açığından pay almaktı” diyen Eker, ayrıca 2014 FIFA Dünya Kupası ve Rio’da yapılacak 2016 Olimpiyat Oyunları’nın yaratacağı canlılığı düşünerek bu pazarda yer almak istediklarini ve bu ülkedeki ilk ve tek Türk şirketi “KırmızıBeyaz” olarak e-ticaret ve reel mağazacılık alanlarında faaliyete başladıklarını anlattı.
  Mini fuar benzeri
  İlerleyen süreçte iki ülke arasında ticari konularda birçok açığın bulunduğunu farkeden Eker, mobilya dışında başka sektörlerde de girişim başlatma kararı aldı. Brezilya’da zeytinyağı, zeytin, kuruyemiş ve çaya olan ilginin artması nedeniyle bu ürünlerin satılacağı bir mağaza açmayı planladıklarını ifade eden Eker, “İlk etapta geleneksel lezzetlerimizle başlayacağız. Şu anda marka çalışması ve şirket kurulumunu başlattık. Önümüzdeki dönemde bu mağazayı 300-400 metrekarelik bir alanda mini bir fuar havası taşıyacak Brezilya Türk Ürünleri Mağazası’na dönüştürmek, ürünlerimizi birinci elden pazara ulaştırmak istiyoruz” dedi.


  FİRMALARA ÇAĞRI
  Genç işadamı Eker, Portekiz, İspanyol ve İtalyan firmalarının Türk zeytinyağını yıllarca kendi markaları ile pazara sunduklarını hatırlatarak, “Bundan da çok kazançlı çıkmışlar. Biz yine bir ilki gerçekleştirerek 4 aydır Brezilya’ya zeytinyağı götürüyoruz. İş ortaklığı, tedarik ve yatırım konusunda da işbirliği yapmak isteyen tüm Türk firmalarına kapımız açık” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı