Ege Haberleri

  Salih Baba’ya veda ettik

  Cesur SERT / İZMİR, (DHA) - Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de çok sayıda okul, hastane ve huzurevi kazandıran, kurumlara maddi, manevi yardımlarda bulunan hayırsever Salih İşgören’in vefatı, büyük üzüntü yarattı.

  Yaptırdığı okullarda yaklaşık 50 bin öğrencinin eğitim aldığı, onbinlerce İzmirlinin tedavi gördüğü İşgören’in kaybı, İzmirlileri yasa boğdu. İmzaladığı okul protokollerinde “Ben de aşk ve para bitmez” sözüyle hatırlanan İşgören, şimdi “Aşk ve para bitmedi ama, ne yazık ki ömür bitti” dedirtti.
  İşgören 1926’da Alsancak’ta dünyaya geldi. Gazi İlkokulu ve Atatürk Lisesi’i bitirdi. İşgören, 14 yaşında iş hayatına atıldı. Mandalin torfu satarak 1945’te İzmir Ticaret Borsası’na kaydını yaptırarak iş hayatını burada sürdüren İşgören, tarım ürünleri yanı sıra kömür ticareti de yapmaya başladı. İşgören, 1955 yılında İzmir’in tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Nevvar hanımla evlendi. Evlendikten sonra Koç Grubu’ndan otomobil bayiliği aldı.
  Bağışlar yoğunlaşıyor
  Çocukları olmayan çift, hayır işlerine yöneldi. Önceleri sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla okullara yoksullara küçük yardımlarda bulunan Nevvar hanım, eşine daha çok bağış yapması konusunda ısrarcı oldu. Eşine olan
  bağlılığı nedeniyle önerilerine kulak veren İşgören, son 25 yılda hayır işlerini yoğunlaştırdı. İşgören, çok sayıda okul, hastane ve huzurevi yaptırırken Türk Silahlı Kuvvetleri’ne destek veren kuruluşlara maddi ve manevi bağışlarda bulundu. İşgören, Alsancak’taki Sümerbank Eğitim Kampusu ile bir kalemde 20 milyon liralık bağışla rekor da kırdı.
  Salih İşgören, 11 Ağustos 2008’de eşi Nevvar hanımı kaybetti. Eşinin kaybına çok üzülen İşgören, zamanının büyük çoğunluğunu evinde geçirmeye başladı. Büyük üzüntünün, son zomanlarda sıkça hastalanmasına da neden olduğu belirtildi. Eşi öldüğünde gözyaşlarını tutamayan İşgören, “Adeta kolum, kanadım kırıldı. Güneşim, ışığım söndü” demişti.
  Her şeyi vakıfta topladı
  İşgören, bir süre önce Nevvar Salih İşgören Vakfı’nı kurarak tüm malvarlığını, eğitim, sağlık ve hayır işlerinde kullanılmak üzere bağışladı. İşgören’in Kordon’daki evinin vakfın merkezi olmasına karar verildi. İşgören’in 16 yıldır yardımcılığını sürdüren Burhan Moğolkoç, kendilerine hayır işlerinin devam etmesi yönünde vasiyette bulunduğunu söyledi.
  Salih İşgören, Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Devlet Üstün Hizmet Madalyası, pek çok devlet yetkilisi ve Genel Kurmay Başkanlığı’ndan 50 civarında madalya ve yüzlerce plaket aldı.
  İşgören, 2 ay önce rahatsızlandı. Kolon kanseri teşhisi konan Salih İşgöen, 1.5 ay önce doktorların kararıyla hastaneye yatırıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Servisi’nde tedavi altına alınan İşgören’e kemoterapi uygulandı. Ancak hastalığın yayılması ve zatürre geçirmesi, vücudun iflas etmesine neden oldu. İşgören’in tedavi gördüğü sırada Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bir kalp hastanesi yaptırma kararı aldığı bildirildi.
  Nevvar hanıma kavuştu
  İşgören için ilk tören Alsancak’ta eşiyle kendi adını taşıyan eski Sümerbank Fabrikası’nın yanında düzenlendi. eski Sümerbank Yanı’ndaki adını taşıyan Eğitim Kampusu’nde yapıldı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “İzmir ve eğitim aşkıyla dolu, hepimizin heveslenmesi gereken değerli bir insan. Çok güzel bir isim bıraktı. Mevlana’nın çok sevdiği yüce rabbine kavuşmasına ‘Şeb-i Aruz’ deriz. ‘Düğün gecesi’ anlamına gelir. İşgören’in vefatına da düğün gecesi diyebiliriz. Dünya üzerinde az rastlayabileceğiniz aşkla eşi Nevvar Hanımı seviyordu. Nevvar hanım onu bekliyor” dedi.
  İşgören, ikindide Alsancak Hocazade Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Aşağa Narlıdere Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  İzmir’de kazandı İzmir’e harcadı

  Hayır işlerine 2008’de kaybettiği eşi Nevvar İşgören’in teşvikiyle başlayan Salih İşgören, onun ve kendi adına çok sayıda okul, hastane ve çeşitli tesis yaptırdı, yardımda bulundu. Hayırsever işadamının, bugüne kadar kente yaklaşık 151 milyon TL’lik yardım yaptığı tahmin ediliyor.

  NELER KAZANDIRDI

  EĞİTİM
  - Salih İşgören İlköğretim Okulu
  - Nevvar-Salih İşgören Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi
  - Nevvar-Salih İşgören Anadolu Lisesi
  - Cumhuriyet Nevvar-Salih İşgören Anadolu Meslek Lisesi ve Yüzüncü Yıl Kız Teknik Öğretim Olgunlaştırma Enstitüsü
  - Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Hemşirelik Yüksekokulu
  - Balçova Nevvar Salih İşgören Çok Programlı Lisesi
  - Gaziemir 24 Derslikli Anadolu Lisesi
  - 5 meslek lisesi, bin 100 kişilik çok amaçlı salon ve 410 kişilik yurt bulunan Nevvar-Salih İşgören Eğitim Kampusü
  - Gaziemir İlköğretim Okulu ve Anaokulu
  SAĞLIK
  - Nevvar-Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi
  - Hastaneye kalp anjiyo cihazı
  - Hatay Askeri Hastanesi tadilatı
  - Balçova Sağlık Dispanseri
  - Nevvar-Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi ameliyathanesi
  SOSYAL HİZMETLER
  - 100 kişilik Basın Sitesi Huzurevi
  - 120 kişilik Bornova Huzurevi
  TSK’YA
  - TSK Güçlendirme Vakfı’na 500 metrekarelik işyeri
  - TSK Mehmetçik Vakfı’na 500 metkerarelik işyeri
  - Şehit ailelerine Tibaş İşhanı’nda işyeri
  - TSK Güçlendirme Vakfı’na İnciraltı’nda villa ve 5 dönüm mandalina bahçesi
  - Ordu Yardımlaşma Vakfı’na nakdi bağış
  DİĞER YARDIMLAR
  - İzmir Büyükşehir Belediyesi Nevvar Salih İşgören Müzik ve Sahne Sanatları Merkezi
  - Muhtelif kamu kuruluşlarına nakdi ve ayni yardımlar
  - Balçova Karakolu ve 3 katlı lojman
  - Narlıdere Polis Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
  - Limontepe Camisi ve 1000 metrekarelik arsa
  - Dünya Engelliler Merkezi’ne 500 bin YTL

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı