Ege Haberleri

  Sakız'da bu kez ekonomik yangın var

  Fulya OMAÇ- Emine EVREN- ÇEŞME / AYVALIK, (DHA)
  26.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın Sakız Adası'ndaki büyük yangın nedeniyle, tatilciler tercihlerini başta Midilli olmak üzere diğer Yunan adalarına kaydırdı.


  Henüz yangın şokunu atlatamadan Sakız Adası, Çeşme üzerinden gelecek turistlerin rezervasyon iptalleriyle de 2'nci bir darbe aldı. Çeşme - Sakız hattındaki yolcu sayısında yüzde 27,68 oranında bir düşüş yaşanırken Ayvalık - Midilli hattında yolcular her iki gümrükte de uzun kuyruklar oluşturdu.

  Midilli, Sakız, Sisam, Limni, İkaria, Furni, İnousses, Psara, Simena ve Ai-Stratis olmak üzere toplam 10 adadan oluşan Kuzey Ege Bölge Valiliği'nin turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Litsa Likou, yangın nedeniyle bayramda çok sayıda Türk'ün Sakız'a gelmekten vazgeçtiklerini belirtti. Türklerin Sakız Adası'na genelde günübirlik veya bir, iki gece kalmak için geldiğini hatırlatan Litsa Likou, “Ama Midilli'de durum farklı. Türkler Midilli'ye tatil için geliyor ve daha uzun süre kalıyor. Bu yıl Sakız Adası'na 31 Temmuz 2012 tarihine kadar Çeşme üzerinden 20 bin 799 kişi geldi. 2011 yılı genelinde Çeşme üzerinden adaya gelenlerin sayısı toplam 39 bin 439 kişiydi” dedi.
  Midilli'de Ramazan Bayramı ve daha sonraki günlerde özellikle Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nden gelenleri ağırladı. İstanbul, İzmir ve Foça'dan sonra Ayvalık'tan da Midilli'ye gemi seferlerini başlatan Turyol İşletme Müdürü Can Aytaç “Günlük vize uygulamasının başlamasından sonra Midilli'ye gitmek isteyenlerin sayısında önemli artış oldu. Konaklama, yiyecek ve içecek fiyatlarının da uygun olması, Midilli'ye talebi arttırdı. Ayvalık'tan Midilli adası tur paketi satın alanlar gün boyu rehber eşliğinde adanın antik ve turistik yerlerini gezip görme avantajına sahip” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı