Ege Haberleri

  Sağlıkçıya yine şiddet yine eylem

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR (DHA)
  16.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen pazartesi günü bir hastanın yakınları, kan alma biriminde hemşire Rahşan Şen’e (37) önce sözlü, sonra yumruklu saldırıda bulundu.


  Burnuna gelen darbe nedeniyle rapor alan Şen, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunurken, hastane çalışanları da dün şiddeti kınadı. Hastane bahçesinde toplanan yaklaşık 50 çalışan adına açıklama yapan SES İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Uğrun, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin en önemli nedeni sağlık hizmetlerinin kamusal olmaktan çıkarılarak ticarileştirilmesi, hasta-sağlık çalışanı ilişkisinin müşteri-işletme ilişkisine dönüştürülmesi ve müşteri memnuniyetsizliğinden kaynaklanmaktadır. Hastaların sadece insan oldukları için hak ettikleri nitelikli sağlık hizmeti, sağlık çalışanlarının koşullarının insani olmasından geçer” dedi.

  Hemşire anlatıyor

  Şen ise, serviste görevliyken yüksek ateşli bir çocuğun kanını aldığını, bu sırada annesiyle sohbet ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
  “Ortada bir şey yoktu. Bebeğin kanını aldıktan sonra annesi ismimi öğrenmek istedi. Ben de okusun diye yaka kartımı gösterdim. Sebebini sordum, beni şikayet edeceğini söyledi. Bu sırada bebeğin babası araya girerek önce hakaret etti, sonra kimliğimi yere fırlattı, ardından da bana vurdu. Burnuma gelen darbe yüzünden adli rapor almak zorunda kaldım. Olay sırasında yanımda arkadaşlar olmasaydı daha ağır darbe alacaktım. Her gün hasta yakınlarının sözlü saldırılarına maruz kalmaya alıştık, ancak olay artık şiddete dönüştü. Savcılığa şikayette bulundum. Bugün de aynı bebeğin babası bir asistan hekim arkadaşa sözlü saldırıda bulunmuş.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı