Ege Haberleri

  Sağlığa yeni merkez

  Hürriyet Haber
  30.07.2009 - 20:31 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi’ne HIV/AIDS Araştırma Merkezi açıldı, Pozitif Yaşam Derneği ile Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Derneği ile ortak çalışma kurdu.

  EGE Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulan HIV/AIDS Uygulama ve Araştırma Merkezi hizmete girdi. HIV/AIDS Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin, Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nin ardından Ege Üniversitesi’nde böyle bir merkezin hizmete girdiğini söyledi. Prof. Dr. Gökengin yeni açılan merkezi şöyle anlattı:“Merkez olarak amaçlarımız HIV/AIDS’e ilişkin bölgesel verileri toplayarak analiz etmek, konuyla ilgili araştırmalar yapmak, hasta ve hasta yakınları ile başta risk grupları olmak üzere toplumu bu hastalıklar konusunda bilgilendirmek, HIV/AIDS enfeksiyonuna ilişkin danışmanlık hizmetleri vermek, epidemiyolojik ve klinik araştırmalar yapmak olarak sıralanabilir.”

  Ortak çalışmalar olacak

  Merkez olarak HIV/AIDS ile birlikte yaşayan kişilerin taban oluşturduğu sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde olacaklarını kaydeden Prof. Dr. Gökengin, “Hastaların da merkezimizde gönüllü olarak görev almalarını istiyoruz. Bu aşamada hastaların birbirlerine danışmanlık yapması çok önemlidir. Bu bağlamda özellikle Pozitif Yaşam Derneği ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Derneği ile ortak çalışmalar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu. Ülkemizde HIV/AIDS izlemi yapan, tanı ve tedavi hizmeti veren merkezlerin sayısının yetersiz olduğunu açıklayan Prof. Dr. Gökengin, “Türkiye’de bu alanda yeterli epidemiyolojik veriye sahip değiliz. Merkezimiz bu alanda önemli bir misyonu üstlenecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı