Ege Haberleri

  Ruslar Antalya’ya Avrupalı İzmir’e

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı, AK Parti İzmir adayı Ertuğrul Günay, Ticaret Odası ‘nın genişletilmiş özel meclis toplantısına katıldı, iş dünyasına seslendi.

  Günay, Bakanlık olarak yatırımcının işini kolaylaştırmayı görev edindiklerini belirtti, “Tüm kolaylaştırıcı bakış açımıza rağmen bizim de kırmızı çizgilerimiz var. Doğayı korumamız gerekiyor, sürdürülebilir turizm yapmak istiyoruz. Tarihi korumayı, kaliteyi yukarıda tutmayı hedefliyoruz. Dünyanın ulaştığı turizm sunumu, çeşitliliği, hizmet kalitesi neyse hepsine ulaşmayı arzuluyoruz. Biz turizme başladığımızda Yunanistan bizim iki katımızdı. Onun kadar turist gelmesi hayalimizdi. Şu anda Yunanistan’ı ikiye katlamış durumdayız. Dünyanın en iyi 100 otelinin her yıl en az 20’si Türkiye’den seçiliyor. Katma değeri yüksek bir turizmcilik anlayışına Ege son derece uygun” diye konuştu.
  Yeni turiste yeni yer
  Vizelerin kaldırılmasıyla birlikte bugün dört milyon Rus turist beklendiğini aktaran Bakan Günay, bu ülke ve Almanya pazarında sorun olmadığını aktardı. Günay, Rusların alışmış olduğu destinasyonun Antalya olduğuna dikkat çekti, “Antalya’ya bu baskı, talep artacak. Eskiden beri Türkiye’ye gelen daha geleneksel Alman turistle, Türkiye’ye yeni gelmeye başlayan varlıklı Avrupa turisti için yeni destinasyonlar yaratmak gerekiyor. Damak tadını hissedeceğiniz gastronomi, ekoloji turizmi, bu doğanın bereketini hissedeceğiniz, termal kaynaklarını sağlık turizmine dönüştürmüş olduğunuz yeni bir destinasyonu yaratabiliriz” dedi.
  Uzakdoğu değil Barcelona
  İzmir’le ilgili arayışların olduğunu, Uzakdoğu benzetmeleri yapıldığını da hatırlatan Bakan Günay, “Orada bir gelişme var, ancak emeğin değeri sıfır. Emek sömürüsü üzerinden o pazarlarda gelişim var. Bunun üzerinden, böyle bir model üzerinden Türkiye’ye bakamayız. Sermayenin de emeğin de dünya standartlarında olduğu bir çalışma ortamı istiyoruz” diye konuştu.
  İTO’nun İzmir için Barcelona’yı örnek aldığını, bunu tüm kalbiyle paylaştığını dile getiren Günay, “İzmir’in ufkunda Uzakdoğu değil, Barcelona olmalı. Tüm objektif şartlar hazır. Sadece bir vizyona ve bu vizyon çevresinde kenetlenmeye ihtiyaç var. İzmir’de bu hedeflere ulaşmak için yatak sayısının da artırılması gerekiyor” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı