Ege Haberleri

  Rota: Yeşilköy

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çoluk çocuk, doğayla içiçe

  Dededen atçı Olga Eren, büyük at sevgisini Yeşilköy'deki çiftliğe taşımış. 16 atın, kazların, köpeklerin, koyun ve beyaz bir eşeğin mutluluk içinde yaşadığı At Çiftliği, size de mutluluk sunmaya hazır.

  KONUŞMACI, anaokulu çağındaki çocukların büyük beceriyle bilgisayar kullandıklarını, ancak karpuzun, çileğin, domatesin nerede yetiştiğini bilmediklerini, elmayı hiç dalında görmediklerini, kısaca doğadan kopuk büyüdüklerini anlatıyor. Dinleyici hanımların çoğunluğu başlarıyla onaylıyor söylenenleri, ben uzaklara dalıyorum, dayımın çiftliğinde geçirdiğimiz yaz tatillerine gidiyorum birden. At arabasıyla saman çektiğimiz, düvene bindiğimiz yaz aylarına. Tütün kırdığımız, pamuk çapaladığımız tatiller canlanıyor gözlerimin önünde. Güneş batarken salatalıkları sulamanın ödül olduğu, ailenin tüm genç kızlarıyla üzüm kestiğimiz, bandırıp, serdiğimiz yazları yaşıyorum yeniden. Gün doğarken kalkılan, bazen at, bazen araba, bazen motosikletle tarlaya gittiğimiz o tatillerin ne çok şey öğrettiğini, neler kazandırdığını düşünüyorum. Tatlı çocukluk anıları bu haftaki rotamı da belirliyor. Çoluk çocuk, doğayla, hayvanlarla içiçe bir hafta sonu önermek istiyorum. Yol arkadaşım Evren Atalay ile kalkıp, Torbalı Yeşilköy'de Olga ve Uğur Eren'in at çiftliğine gidiyorum.

  OLGA Eren, Hollanda'nın önemli atçı ailelerinden birine mensup, çok madalyalı bir binici. İşadamı Uğur Eren'le tanışıp evlenince balayı için Türkiye'ye geliyor ve bir daha ülkesine dönmüyor. Ancak at ve doğa sevgisi öylesine güçlü ki onlardan da kopamıyor. Yeşilköy'deki çiftliği bütün sevgilerini doyasıya yaşayabildiği yeryüzü cenneti haline getiriyor.

  Yol alternatifleri

  HORSE Farm'a giderken, eğer yeteri kadar kararlı değilseniz, yolda aklınızı çelecek pek çok yer olduğunu söylemeliyim. Aydın Yolu, Kısık Köy-Yeşilköy arasındaki bölgeyi, İzmir'den gidişe göre, sol tarafta kesinlikle mangal yakılması yasak olan, sağ tarafta ise sizi mangal yakmaya teşvik eden iki bölgeye ayırmış gibi. Sol taraftaki Efeoğlu Orman İçi Dinlenme Alanı'nda mangalsız piknik yapabiliyorsunuz. Karşı tarafta ise aralarında Samsunlu Yılmaz'ın Yeri ve Çoban Et Ürünleri Kendin Pişir Kendin Ye'nin de bulunduğu pek çok seçeneğiniz var. Tercih size kalmış.

  Nasıl gidilir?

  Olga-Uğur Eren At Çiftliği'ne gitmek için Aydın Yolu'nun Yeşilköy'e dönen sapağından girip yaklaşık 1.5 kilometre gidiyorsunuz. Levhaları izlerseniz çiftliği kolaylıkla bulursunuz. Bu tariften bir şey anlamadıysanız, (yol tarifi konusunda oldukca kötü bir ünüm vardır) 857 02 70 / 71 numaralı telefonlardan Olga Hanıma'a veya Uğur Bey'e sorabilirsiniz.

  Ne yapılır?

  OLGA-Uğur Eren'in At Çiftliği'nde, maneje ve ormanın oluşturduğu yemyeşil ufka bakan restoran & cafe'de yemek yiyebilirsiniz. Izgara ve salata çeşitleri, kızarmış patates seçeneklerinizden bazıları. Alkollü ya da alkolsüz, sıcak ve soğuk içecekler de var.

  EĞER ata binmeyi biliyorsanız, Olga Eren'in özenle yetiştirdiği 15 atından birisiyle orman gezisi yapabilirsiniz. (Ancak bunun için önce Olga Hanım'ın sınavından geçmek gerek) Ata binmeyi bilmiyorsanız, hiç dert değil. Uluslararası pek çok binicilik ödülü olan ve Avrupa'da da iyi bir binicilik hocası olarak tanınan Olga Eren size ders verebilir. Bunun için yarım saatine 6 milyon lira ücret ödemeniz yeterli. Olga Hanım öylesine sabırlı bir öğretmen ki, 7 - 8 ders sonra hocanız eşliğinde orman gezilerine katılacak kadar binici olmanız mümkün.

  EĞER biniciliği seven 5 kişilik bir grubunuz varsa cumartesi günleri saat 11.00'de başlayan at safarilere katılabilirsiniz. Sonbaharın en güzel günlerini yaşadığımız şu günlerde bu gezinin tadına doyamıyacaksınız.

  ‘‘HORSE Farm’’ olarak bilinen çiftlikte atlardan ve sevimli taylardan başka hayvanlar da var. Örneğin beyaz bir eşek, koyunlar, kazlar, tavuklar, sevimli maymun Max ve tabii insanı büyük bir dostlukla karşılayan birbirinden güzel köpekler. Çocuklarınızın, çevrede hiç bir tehlikeyle karşılaşmadan koşup oynayabileceği Horse Farm'ın devamlı müşterileri var. Haftanın bir kaç günü buraya gelenler, yenilenmiş olarak evlerine döndüklerini söylüyor. Özellikle hafta sonları gitmeden telefon etmekte yarar var. Hafta içi ise kalabalık olmuyor.

  OLGA ve Uğur Eren'ın At Çiftliğinde sizi fazla bir lüks beklemiyor. Ancak gün boyu büyük bir doğallık içinde sevginin yarattığı bir yerde olmanın tatlı huzuruyla ayrılıyorsunuz.

  Beyaz eşek, koyunlar ve kazlar. Hele kazlar, konuklara öyle büyük ilgi gösteriyorlar ki şaşarsınız.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı