Ege Haberleri

  Rota Izmir’e çevrildi

  Hürriyet Haber
  10.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  MSC ve Costa İzmir’e 10 yeni sefer ekleyince, 7 ayda 190 bin 028 gemi yolcusu geldi.

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 5 Ağustos itibariyle İzmir’e 78 kruvaziyer gemisinin geldiğini ve bunların 190 bin 28 yolcu getirdiğini söyledi. Demirtaş, geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise İzmir’e 98 geminin geldiğini belirterek, “Sefer sayısında kısmi bir azalma oldu. Bunun nedenleri bu yıl bazı gemilerin gelmemesi, Türkiye’de 2-3 yılda bir liman değiştiren hatların İzmir’e gelmemesi ki bu normal bir süreç ve tüm Doğu Akdeniz’de kruvaziyer turizmde yaşanan düşüş” dedi. Buna karşılık P&O Aurora ve İzmir’e daha önce hiç gelmeyen Silversea firmasının Spirit ve Cloud gemileri ile İzmir’e 4 ek sefer koyduğunu belirten Demirtaş, “Ortadoğu’da yaşanan krizlerden dolayı MSC ve Costa firmaları da İzmir’e 10 yeni sefer koydu. Yani iptal edilen seferlere karşı yeni seferler de var” dedi.

  Tercih Batı Akdeniz

  İzmir’in Türkiye kruvaziyer pazarından aldığı payı koruduğunu belirten Demirtaş, buna karşın Türkiye pazarında bir düşüş olduğunu söyledi. Tüm Doğu Akdeniz’de yaşanan kruvaziyer turizmdeki düşüşün İzmir’i de etkilediğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

  “Bulunduğumuz bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle şirketler güvenli liman olarak Batı Akdeniz’e yöneliyor. Ya da gemiler yeni pazar olan Çin’e kayıyor. Gemiler klasik Batı Akdeniz’de çakılı kalıyor. Kruvaziyerlerin gezdiği destinasyonlarda olmazsa olmaz bir konudur istikrar. Bu yüzden Ortadoğu’da istikrarsızlık yaşanınca gemiler hemen İzmir’e kaydırılmaya başlandı. Yine de diğer bölgelerdeki karışıklıklar bize de olumsuz yansıyabiliyor. Doğu Akdeniz’e az yolcu gelince, ülkemize ve kentimize gelen yolcu sayısı da artmıyor.
  Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’daki bu karışıklık sona erince İzmir ve Türkiye’ye gelen gemi sayısı da artacaktır.”

  YENİ LİMAN ŞART

  İzmir olarak kruvaziyer turizmde Doğu Akdeniz’in en önemli oyuncularından birisi olduklarını belirten Demirtaş, “Artık belirli bir seviyenin altına asla düşmeyiz. Ama bizi hedefimiz 500 bin olan yolcu ortalamamızı önce 1 milyona sonra da 2 milyon yolcuya çıkartmak. Bunun için de bir an önce kentimizin yeni bir limana ihtiyacı var” dedi. İzmir’in yeni yapılacak kruvaziyer limanı ile büyük bir sıçrama yapacağını ve aynı zamanda homeport liman olma özelliğini de kazanacağını belirten Demirtaş, “Zorlu bölgesel şartlar ve ülkeler ile kentler arasındaki rekabetin arttığı dönemde kruvaziyer piyasasının parlayan yıldızı konumumuzu korumak için yeni liman olmazsa olmazımız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı