Ege Haberleri

  Rona Yırcalı’dan ekonomi uyarısı

  Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)
  01.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’ye son 2 yılda 20’şerden 40 milyar dolar yabancı sermaye geldiğini belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, "2008 yılındaki gelişmelerin eskisi gibi müspet olmadığını maalesef görmekteyiz.

  Yabancı sermaye girişi azalacak görünüyor" dedi. Yırcalı, bunu hükümetin ekonomik konularla yeteri kadar ’meşgul’ olmamasına bağladı.

  Balıkesir Sanayi Odası’nın düzenlediği "Dünyada ve Türkiye’de Uluslararası Yatırımlar ve İşbirliği İmkanı" konulu toplantıda, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu ve Dünya Odalar Federasyonu Başkanı olan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Rona Yırcalı, önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin son yıllarda yabancı sermaye konusunda son derece başarılı olduğunu belirten Yırcalı, özellikle son 2 yılda, yabancı yatırımlar konusunda diğer ülkelerle boy ölçüşecek konuma gelindiğini aktardı, "Son 2 yılda ülkemize 20’şerden, 40 milyar dolarlık yabancı sermaye girdi" dedi. Yırcalı, yabancı sermayenin Türkiye’ye yönelmesinde ülkedeki siyasi istikrarın, ekonomik gelişmelerin ve hükümetin büyük bir kararlılıkla gerçekleştirdiği özelleştirmelerin ve reformların önemli payı bulunduğunu vurguladı. Ancak 2008 yılındaki gelişmelerin beklenen kadar iyi olmadığını ileri süren Rona Yırcalı, "Ne var ki 2008 yılındaki gelişmelerin eskisi gibi müspet olmadığını maalesef görmekteyiz. Dışişleri Bakanımız Sayın Ali Babacan’ın da söylediği gibi, yabancı sermaye girişi çeşitli nedenlerle geçmiş senelere göre bu yıl azalacak görünüyor. Bu sene ülkemiz için en fazla 17- 18 milyar dolar yabancı sermaye girişi ön görülüyor. Yılın ilk çeyreğinde de 2007’ye göre oldukça geriyiz. Son zamanlardaki siyasi istikrarda zedelenmeler olması, genel ekonomik göstergelerdeki bazı hırpalanmalar ve istediğimiz seviyelerin olmaması, enflasyonun planlanandan yukarıda gerçekleşmesi, büyümenin planlanandan ve istenenden aşağı olması ve bilhassa genel kanaat olarak hükümetin ekonomik konularla yeteri kadar meşgul olmaması, zaman ve enerjisini daha siyasi yöndeki konulara eğilmiş olmasının bunda etkisi olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı