Ege Haberleri

  Romanların isteği var

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  04.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de yaşayan Romanlar, siyasi partilerden çeşitli vaatler duymak yerine kendilerine istihdam yaratılmasını istiyor, “Yaramız öylesine derin ki, ancak bir iş verilerek kapatıbalir” diyeyakınıyor.

  İktidarın “Roman açılımı”nın ardıdan ana muhalefet de Romanlar’a vaatlerde bulundu. Oysa onlar siyasi partilerden açılım değil istihdam bekliyor, söz değil, iş istiyor. İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, “Dışardan ‘vur patlasın, çal oynasın’ gibi görünüyoruz. Oysa bizdeki sosyal yaralar o kadar derin ki açılımla değil istihdamla belki kapanır” diye konuştu.
  Para cezası ödüyorlar
  İzmir’de sayıları Konak Kahramanlar, Yenişehir, Torbalı Ayrancılar, Karşıyaka Örnekköy semtlerinde daha fazla olan Romanlar’ın çoğu ekmeğini çöpten çıkarıyor, hamallık, müzisyenlik yapıyor. Çoğunluğu, geri dönüşüm için çöp toplayarak geçinen Romanlar, yakalandıklarında görüntü ve gürültü kirliliği yarattıkları gerekçesiyle 49 ile 250 lira arasında para cezası ödüyor. Sorunlarının siyasetle çözüleceğini düşenen Roman derneklerinin bir kısmı kendilerini açılım rüzgarıyla AKP’ye atarken bir kısmı da İzmir’de 30 ilçenin 28’ini alarak yerel iktidarını kuran CHP’ye geçti.
  Yoksulluk içinde yaşam
  İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, CHP’li belediyelerden iş istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:  “CHP yerelde iktidarda olduğu için hizmete daha yakın. Eğitim profilimiz düşük olduğu için belediyelerin park ve bahçe, temizlik işlerinde çalışabiliriz. Gençler evde boş oturuyor, mahallelerimiz sosyal patlamanın eşiğinde. Bizlere karşı pozitif algı yaratılması lazım. Bin 500 Roman çöpten kağıt topluyor. Şimdi kadınlarımız da bu işi yapmaya başladı. Yakalanırsak 49 ile 250 lira arasında para cezası ödüyoruz. Bir kısım hurdacılık yapıyor ama köylerin girişinde ‘hurdacılar giremez’ yazıyor. Görüntü ve gürültü kirliliği yaratıyormuşuz. Dışardan ‘vur patlasın, çal oynasın’ gibi görünüyoruz. Oysa bizdeki sosyal yaralar o kadar derin ki açılımla değil istihdamla belki kapanır. Yoksulluk ve yoksunluk içindeyiz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı