Ege Haberleri

  Reşat Aysu doğumunun 100. yılında besteleriyle anıldı

  Hürriyet Haber
  03.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Devlet Türk Mûsıkîsi Konservatuarı Klasik Türk Müziği Korosu, M. Reşat Aysu’nun doğumunun 100. yılı nedeniyle, Halil İbrahim Yüksel yönetiminde verdiği konser, dinleyiciler tarafından beğeniyle izlendi. Konserde, Reşat Aysu’nun aile fertleri de hazır bulundu.

  Muhteşem bir gece
  Konser sonrası Mehmet Reşat Aysu’nun oğlu, Yalvaç Aysu ailesi adına yaptığı teşekkür konuşmasında “Buraya gelirken güzel bir konser izleyeceğimizi düşünüyorduk, ancak muhteşem bir gece geçirdik” diye konuştu. Aysu, gecenin anısına, konseri hazırlayıp sunan Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel’e teşekkür plaketi verdi.
  Konsere, sanatçının Bûselik Makamında bestelediği ve cenazesinde çalınmasını vasiyet ettiği cenaze marşının 29 saz eşliğinde seslendirilmesiyle başlandı. Aysu’nun vefatında kendisi için bestelediği ‘’Cenaze Marşı’’ ile uğurlanmasını istemesine karşın, ne yakın dostları ve arkadaşları ne de ailesi bu vasiyeti yerine getirebilmişti.
  380 eser besteledi
  Cenaze marşının canlı performansı ile konsere başlanması aile fertlerinin özellikle duygulanmasına sebep oldu. Konserde birinci bölümde Reşat Aysu’nun saz eserleri, ikinci bölümde ise şarkı formunda besteleri seslendirildi. Ünlü bestekar, hayatı boyunca  batı müziğinden; Tango, Fox-trot, Lied ve Türk Müziğinden sazeseri ve şarkı formunda olmak üzere toplam 380 eser bestelemiştir.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı