Ege Haberleri

  Rengârenk veda

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  01.07.2012 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Denizli Belediyesi'nin düzenlediği 12. Uluslararası Halk Dansları Festivali, katılımcı grupların toplu gösterilerini sunduğu gala gecesiyle sona erdi. 8 ülkeden 300 dansçı rengârenk kostümleri ve sahneledikleri oyunlarla nefes kesen bir gösteri sundu.


  Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılan 12. Uluslararası Halk Oyunları Festivali Gala Gecesi'ne Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Partili Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ve 3 bine yakın Denizlili katıldı. Galada, Kazakistan, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Kırgızistan, Hollanda, KKTC ve ev sahibi Denizli Belediyesi PAHOY Halk Dansları ekipleri hep birlikte sahneye çıkarak seyircileri selamladı. Denizli Valisi Demir ve Belediye Başkanı Zolan, her grubun temsilcilerine festival anısına verdi.
  Belediye Başkanı Osman Zolan, dünyanın farklı kültürlerinin festivalle bir araya geldiğini belirterek, “Bu 12. düzenlediğimiz festivalimiz, kültürler arası kaynaşmanın sağlanmasında önemli rol oynuyor. Burada kurulan dostluklar ömür boyu sürecek niteliktedir. Amacımız farklı ülkelerde yaşayan insanlara kentimizi tanıtmak, her birini gönüllü Denizli elçisi yapmak ve kültürler arası iletişimin gelişime katkı koymaktır. Bu geceyle amacımıza bir adım daha yaklaştık. Festivale katılan gruplara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
  Festivale katılan 8 grup ve 300 dansçı sırayla sahne alarak ülkelerinin halk oyunlarını sahneledi. Üç saat süren gösteride gruplar sahneledikleri oyunlar ve performanslarıyla büyük alkış topladı. Yerli yabancı dansçılardan oluşturulan halk oyunları grubu, düğün öncesi damat tıraşı ve gelinin düğüne hazırlanmasını oyunlarını canlandırdı. Dansçıların düğün oyunu festival galasına ayrı bir renk kattı. Gecenin finalinde tüm gruplar harmandalı oynadı. Yaş ortalaması 67 olan Hollanda'nın Almelo kentinden gelen grup sahne performansıyla izleyenlerden tam not aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı