Ege Haberleri

  Rektöre bebek şoku

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  28.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanması, öğretim üyelerinden en fazla oyu olan Prof. Dr. Sedef Gidener tarafından dava konusu edilen, ölen psikiyatri hastası yakınına ‘sağlıklı’ raporu alıp, vasiyetinde kendisini tek mirasçı olarak göstermesini sağladığı gerekçesiyle akrabalarınca suçlanan Prof. Dr. Mehmet Füzün, bu kez de eşine açtığı boşanma davasıyla gündeme geldi.

  Prof. Dr. Mehmet Füzün, Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı eşi Ferda Ulviye Hoşgörler Füzün’den, ‘şiddetli geçimsizlik’ sebebiyle boşanmak için, geçen nisan ayında, İzmir Nöbetçi Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Prof. Dr. Füzün, avukatı Celal Rami Gürkan aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçesinde, iddialarını detaylıca sıraladı.

  2004’te evlendiler

  Dilekçede, “Füzün ile davalı eşi Hoşgörler, 13 Ekim 2004’te Konak Evlendirme Dairesi’nde evlenmişlerdir. Evlilikten çocukları olmamıştır. Hoşgörler’in, İzmir’de görev yapmasını sağlamak amacıyla anlaşarak evlenmeye razı olan Füzün, iyi bir ailede, iyi eğitim görmüş, mesleğinde üst düzeye gelmiş bir bilimadamıdır. Davalı Hoşgörler de doktordur. Bu süreçte duygusal anlamda aralarında herhangi bir yakınlaşma olmamıştır. Evlilik, Hoşgörler’in ihtisasını tamamlanmasından bir yıl sonra gerçekleşmiştir. Çift arasında çok bariz şekilde görülen kültür ve sosyal davranış farklılığı ilk günden itibaren evliliğe damgasını vurmuştur. Önceden fark edilen bu durum nedeniyle taraflar, evliliğin uzun sürmeyeceği ihtimaline karşılık evlilikten önce aralarında İzmir 17’inci Noterliği’nde mal ayrımı rejimini benimsemişlerdir” denildi.

  Dilekçenin devamında, “Hoşgörler’in bu davranış farklılığına rağmen Füzün, bazı üzücü, başına buyruk davranış ve eylemlerine katlanarak evliliğini sürdürmüştür. Yuvasının bozulmaması için zaman zaman çok kötü giden bu beraberliğe hoşgörü ve fedakarlıkla katlanmıştır. Füzün, süreç içinde evlilik öncesi günlerini arar duruma gelmiştir. Aralarındaki yaş farkına rağmen kendi yaşantısına uymayan Hoşgörler’in davranışlarına ona hissettirmeden fedekarlık göstererek hoşgörü ile karşılamıştır. Hatta, aldığı evin yüzde 10’unu dahi karşılamamış olmasına rağmen Füzün, bu evin yüzde 50’sinin tapusunu eşine güvence olarak vermiştir. Boşanmaları muhakkak olan çift, anlaşıp çocuk dahi yapmamışlardır.

  Asabi bencil

   Anlaşarak alınan bu duruma rağmen Füzün’den gizli, anlam dahi veremediğimiz bir şekilde anlaşmalarına rağmen gizlice hamile kalmış ve anlaşmayı bozmuş, taraflar arasında büyük sorunların çıkmasına neden olmuştur. Davalı Hoşgörler’in bu tutumu, başına buyruk tarzının en net belirtilerinden bir tanesidir. Hoşgörler’in evliliğe bakışı dahi farklıdır. Asabi, bencil, dik başlı, inatçı mizacına rağmen düzelir inancıyla Füzün, yapıcı davranmış ancak davranışlarından hiç vazgeçmemiş, birliğin gerektirdiği paylaşım ve hoşgörü gibi duygulardan bihaber, dediğim dedik, sert ve başına buyruk tutumunu evlilik süresince günden güne arttırarak devam etmiştir. Bu da mevcut geçimsizliği, şiddetli geçimsizliğe dönüştürmüştür” iddialarına yer verildi.

  İLK DURUŞMA 9 HAZİRAN’DA

  Dilekçenin sonunda ise, “Füzün, evlilik birliğinde, bir koca olarak üzerine düşenlerini yerine getirmesine rağmen, Hoşgörler, sorumsuz, ikaz ve uyarılarına ilgisiz ve zaman zaman da hakaretvari tarzda lafları sergileyerek şiddetli geçimsizliği yaratmıştır. Evliliğin taraflar için bir anlamı kalmamıştır. Davalıdan ayrılarak boşanmak zorunlu hale gelmiştir. Zaten davalı Hoşgörler de bunu fark etmiş olacakki, evini terkederek annesinin yanına göç etmiştir” denildi. Füzün’ün avukatı aracılığıyla yaptığı başvuru sonucunda boşanma davası, İzmir 8’inci Aile Mahkemesi’nde açıldı. Boşanmak isteyen taraflara mahkemece gönderilen tebligatta, uzmanlardan yararlanmak istedikleri takdirde başvurmaları, delillerini ve tanıklarını sunmaları gerektiği, polis tarafından mali durum araştırmasının yapılmasına karar verildiği bildirildi. Davanın, ilk duruşmasının, 9 Haziran da görüleceği belirtildi.

  TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

  İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından görevine atanması tartışma konusu olmuştu. 2008 yılında yapılan rektörlük seçimlerinde Füzün, sıralamada üçüncü çıkmasına rağmen Rektör olarak atanmıştı. Seçimde, öğretim üyelerinden en fazla oyu olan Prof. Dr. Sedef Gidener, bu nedenle dava açmıştı. Füzün, daha sonra, ölen psikiyatri hastası yakınına ‘sağlıklı’ raporu alıp, vasiyetinde kendisini tek mirasçı göstertmekle suçlanmıştı. Akrabaları bu yüzden vasiyetin iptali davası açmıştı. Rektörlüğe atanmasıyla ilgili açılan dava Füzün’ün lehine sonuçlandı. Diğer dava ise Urla Adliyesi’nde sürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı