Ege Haberleri

  Rekor ihracat hayat veriyor

  Mustafa SEZEK, (DHA)
  21.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İç piyasada daralma yaşayan Akçansa Çimento yurt dışına yaptığı büyük satışlarla bir rekor kırarak, ekonomik krizin şirkete olumsuz etki yapmasını ortadan kaldırmayı başardı.

  ÇANAKKALE’nin Ezine İlçesi’nde kurulu AKÇANSA Çimento, kriz nedeniyle iç piyasadaki yüzde 6’lik daralmayı ihracat atılımıyla kapattı.  Genel Müdür Hakan Gürdal, firmanın ihracatının yıl sonunda 20 milyon tona ulaşacağını belirterek “Bu bir rekordur” diye konuştu.

  Yeni tesis kuracaklar

  Hakan Gürdal, 2011’de de 24 milyon dolarlık yatırımla, hammadde işlemesinde çıkan atık ısıyı elektrik enerjisine dönüştürecek tesis kuracaklarını bildirdi. Gürdal, “Sadece bu atık ısı ile 16 megawatt enerji elde etmeyi planlıyoruz” dedi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), her ay farklı bir mekanda düzenlemeyi gelenek haline getirdiği yönetim kurulu toplantısını AKÇANSA Çimento’nda yaptı. Faaliyetleri ve 2010 hedefleri konusunda açıklama yapan Gürdal, şunları söyledi:

  Yaşam kalitesi yüksek

   “AKÇANSA’nın 3 fabrikası var. Ama yaşam kalitesi en yüksek olan fabrika Çanakkale’de. Üçüncü fabrikayı Artvin Hopa’ya kurduk. Buradan komşularımıza satış yapmayı planlıyoruz. Ancak asıl ihracat üretimimiz Çanakkale’de. Burada üretilen çimentoyu dünyaya satmaktan gurur duyuyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı