Ege Haberleri

  Provokasyon ve şiddet uyarısı

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  04.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Barosu, İzmir Tabip Odası, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, DİSK, Türk-İş ve KESK ortak açıklamayla protestoculara yönelen şiddeti kınadıklarını açıkladı.

  Baro Başkanı Sema Pekdaş ve Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, Vali Mustafa Toprak’ın kendilerine biber gazı kullanılmayacağını söylemesine karşın kullanılmasına tepki gösterdi.

  ‘Gaz sıkılmayacaktı’

  Vali Toprak’la görüştüklerini, demokratik muhalefetin gösterilerinde karşı şiddet uygulanmamasını ve biber gazı sıkılmamasını talep ettiklerini söyleyen Baro Başkanı Pekdaş, “Ne yazık ki 1 Haziran akşamı konuşulanların tam aksi bir durum ortaya çıktı. Basmane’de çok yoğun biber gazı atıldı. Birçok insan gazdan etkilendi, gaz kapsüllerinden ve taşlardan yaralandı. Toplumu panik halinde bırakmak isteyen zihniyet faşizmdir” diye konuştu.
  İzmir Barosu’nun 31 Mayıs’tan itibaran gözaltılarla ilgili müdafi avukat görevlendirdiğini belirten Pekdaş, gözaltılar ve gösteriler sırasında yaşanan kötü muamele ve diğer hak ihlalleriyle ilgili olarak da İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde birim oluşturulduğunu kaydetti. Sema Pekdaş, her türlü bilgi, belge ve dökümünanın bu birime ulaştırılmasını istedi. İzmir Tabip Odası bünyesinde kurulan ilkyardım merkezinde görev yapan doktorların da pek çok vakaya müdahale ettiğini dile getiren Pekdaş, bazı insanlara hedef alınarak plastik mermi atıldığının gözlendiğini, bir doktorun da cop darbesiyle başından yaralandığını dile getirdi. Sema Pektaş, İzmirlileri provokasyonlara kapılmamaları, kolluk kuvvetlerini ise şiddete başvurmamaları konusunda uyardı.

  ‘Travmaya yol açar’

  Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Güzelant da biber gazı kullanılması üzerine telefonla konuştuğu Vali Mustafa Toprak’ın kendisine, “Ne yapalım, mecbur kaldık” dediğini bildiren Güzelant, olaylarda 18 yaşın altında onlarca çocuğun da darp edildiğini ifade etti. Dr. Mete Güzelant, “Bu olaylar çocuklarda tramvaya yol açabilir. Çocukları ruhsal ezilmişliğe düşürür” dedi. İzmir’de ölümcül yarası olan hasta bulunmadığını, bir gencin gözünün yanında plastik merminin neden olduğunu düşündükleri yanık bulunduğunu söyleyen Dr. Güzelant, bazı gençlerde kırıklar olduğunu, bir polisin de başından yaralandığını belirtti.

  5 Haziran çağrısı

  KESK Dönüm Sözcüsü İsmail Akyol ise 5 Haziran’da daha önceden iş güvencesiyle ilgili yapmaya karar verdikleri bir günlük iş bırakma eylemine son olaylardan sonra demokrasi talebinin de temel gerekçe olarak eklendiğini kaydederek, diğer emek örgütlerini destek vermeye çağırdı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da örgütler arasında genel merkez düzeyinde bu konuyla ilgili görüşmeler yapılacağını bildirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da toplantıyı izledi, açıklama yapanlarla görüştü.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı